Întrebare recomandată | CosminC86 a întrebat:

Am citit recent o chestie care m-a nelamurit. Credeti ca va prinde viata vreodata ideea de "Statele Unite ale Europei"? Sunteti de acord cu asta? Astept cat mai multe opinii!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, desi este destul de greu. Ar putea sa fie o federatie de state, gen SUA, dar cu mai multe atributii pentru state si mai putine pentru federatie, cel putin la inceput. Pe parcurs si numai dupa apropierea dintre state se poate ca totul sa fie comun.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, europa trebuie sa ramana asa cum e, americanii au borsul lor si nu avem nevoie sa ne copiem dupa ei. Daca toti politicienii ar fi oameni de treaba s-ar face viata buna.

| florin1979 a răspuns:

Sunt prea multe diferente in primul rand cele culturale.

| onasis1961 a răspuns:

În final, cam acesta a fost scopul formării Uniuni Europene.

| WR104 a răspuns:

Eu as fi de acord cu ceva de genul Statele UNITE ale Planetei Pamant, ceva ce nu o sa fie niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred. sunt de acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca nu inteleg de ce p**** toti ai pupati pe americani in c**?
Vreti sa fiti americani si nu v-ati nascut americani. Nu ai mai copiati, hai sa facem noi ceva original sa copieze alti de la noi nu noi de la ei, sau altii. Tot timpul vad ca romanii au ce au cu America aia.
Si oricum Europa asta e condusa in secret de niste super mari puteri si organizatii dupa parerea mea. Asa ca fiecare sa caute binele pentru el ca la momentul de fata nu ai cu cine sa schimbi ceva in tara asta dar mite in toata Europa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SUA şi SUE? Ar fi nasol. Şi dacă e s-o luăm aşa, hai să existe şi Statele Unite ale Africii, ale Asiei, ale Americii de Sud...

Este imposibil să existe într-un viitor apropiat Statele Unite ale Europei, deoarece încă mai sunt o grămadă de conflicte şi interese în ţări.

| CannbalCorpse a răspuns:

Sincer, cred că se va intampla peste sute de ani când noi nu vom mai fi! Oircum uni nu inteleg ca visul american nu există...

| Mwha a răspuns:

Nu conteaza. Europa e frumoasa oricum.

| Hash001 a răspuns:

Si UE ce mai este? Statele unite a curului?

| PotatoMustDie a răspuns:

UE e un fel de State Unite ale Eoropei. Acum, nu stiu, mai intai ar trebui ca statele sa isi rezolve problemele.

| adriang95 a răspuns:

Asta ar fi pornirea unei actiuni de globalizare... Declansarea unui astfel de demers poate duce la conflicte de interese, la un regim de conducere totalitar si poate chiar la inrobirea intregii populatii a globului. Speculatiile tind spre a sustine aceasta ipoteza care daca se concretizeaza va starni multe controverse iar aliantele la nivel inalt se vor transforma in fuziuni sau chiar se va ajunge ca teritorii intregi sa fie doar o moneda de schimb (Romania sta dpdv geografic foarte prost fiind situata chiar la limita unui nou posibil URSS - si asta se speculeaza - si a Uniunii Europene, deci noi am putea sa fim pasati dintr-o parte in alta in continuu).
Concluzie: Nu e normal ce se intampla pentru ca monopolul nu duce decat la ceva rau.
Putem compara toata asta cu un joc de monopoly: toate acele strazi sunt tari, iar cei 4 jucatori sunt mari puteri... Dupa ce cumpara (cuceresc) tot ce se poate, se fac tranzactii cu strazile (tarile)exact cum am zis mai sus si incep razboaie de interese (in cazul asta economice). Lumea ar cunoaste o dezvoltare puternica (echivalentul caselor si a vilelor) apoi lipsa de resurse (apropierea de faliment) va determina vinderea teritoriilor pana una din puteri va acapara toata lumea (si doamne fereste sa aiba totalitarismul in sange) astfel ca vom ajunge sa fim un singur stat, un singur set de legi, legi care vor deveni tot mai inumane, ONU ar disparea, aliantele ar disparea, ar fi numai razboaie civile si se va ajunge la anarhie.
Stiu, am o imaginatie bogata, dar asa vad eu

| EduardTPU a răspuns:

As fi de acord cu asta! Categoric ar fi singura solutie care ar duce la disparitia coruptiei din Romania, din punctul meu de vedere. Insa cred ca e foarte greu de realizat un asemenea lucru pentru ca sunt foarte multe lucruri care ne despart, spre deosebire de SUA. Desi limba engleza a devenit o limba internationala pe care majoritatea statelor europene o cunosc sau ar trebui si ar putea constitui un punct comun, nu ar trebui sa trecem cu vederea diferentele evidente intre statele europene! Luati cazurile particulare Romania-Uk, Romania-Franta sau Romania-Germania si veti observa cat de diferite sunt conceptiile, modul de viata, educatia, valorile morale dintre state.E foarte greu sa unesti elemente care nu au foarte multe in comun, e ca si cum am incerca sa unim apa cu uleiul!

| MaybeAnotherDay a răspuns:

Dc sa copiem America? Eu zic ca Europa suna frumos, da` cum ar suna " Statele Unite ale Europei ", nu stiu ce zici tu da` pe mine chiar nu ma impresioneaza...Eu zic ca Europa suna de 1000x mai frumos decat "Statele Unite ale Europei." Oricum baftawinking

| Ra1NbOw24 a răspuns:

Nu cred ca se va intampla vreodata, deoarece am copia o idee a Americanilor. Si nu, nu este o idee buna

| Volibear a răspuns:

O idee foarte buna dar la ce conducatori sunt acum... Nu cred sa apuc asa ceva

| Snaky12 a răspuns:

Ai tot ce iti trebuie aici. https://epicfreeprizes.com/? ref=1795643

| scarlet11 a răspuns:

Da eu sunt de acord!