| Chez0nz a întrebat:

am cumpărat acum câțiva ani un teren si nu am drum de acces de la stradă până la teren, as putea trece pe la vecin dar acesta nu vrea sa imi dea voie, cum pot face rost de drum de acces spre stradă?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa te intelegi cu vecinul si sa ii platesti o chirie pentru drum sau sa cumperi terenul.
Daca nu va intelegi singura cale legala este o actiune in instanta pentru a obtine un drept de trecere (servitute de trecere).

| romeo78 a răspuns:

Prin tribunal sau negociați o cumpărare de teren și astfel aveți acces direct, căci presupun că acum faceți un ocol!