| davidionut8 a întrebat:

Am de gând să-mi deschid o firmă și încă nu am o proprietate înscrisă pe numele meu, pentru a o folosi drept sediu pentru firmă. Astfel încât voi folosi ca sediu, casa părinților. Povestea este următoarea: Tata a decedat acum mulți ani, iar succesiunea nu a fost dezbătută. Mama a rămas moștenitoare, nedovedită prin acte, dar nimeni din neam nu s-a răsculat pentru a lua casa cu pricina. Din sursele pe care le-am cercetat, am aflat că pentru a folosi casa părinților, pe post de sediu, va trebui ca mama sa se deplaseze la primărie și să ceară un act numit,, Rol fiscal". Nu mă pricep exact la astfel de chestii, adică la dezbateri de succesiune și alte chestii ce țin de proprietăți care nu sunt dovedite prin acte, ș.a
Mă poate ajuta cineva să-mi spună cum să procedez, vă rog?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa faceti procedura succesorala dupa tata, vei mosteni si tu o parte din casa astfel ca nu va trebui ca mama ta sa obtina ceva de la primarie. Procedura succesorala nu dureaza mult si nici nu costa mult.
Problema este daca aceasta casa a fost construita sau obtinuta de parinti pe durata casatoriei, caz in care fiecare parinte a fost proprietar pe cate jumatate din casa ori a fost proprietatea numai a tatalui. In ultimul caz mama ta nu este proprietara de drept a casei si nu poate sa incheie cu tine un contract de comodat pentru ca tu sa poti stabili sediul in aceasta casa.

| davidionut8 explică (pentru Ioandelasal):

Casa a fost construită pe parcursul căsătoriei părinților.

| Ioandelasal a răspuns (pentru davidionut8):

Asa fiind fiecare parinte este proprietar pe cate jumatate din casa si mama ta poate incheia un contract de comodat cu tine pe jumatatea sa pentru sediul firmei.
Singurii mostenitori dupa tatal tau sunteti tu si mama ta, surorile tatalui n-au nici un drept la mostenire si nici nu este nevoie de vreo semnatura din partea lor.
Mama ta va mosteni cota de 1/4 din jumatatea sotului decedat (cota de 1/8 sau 12, 5% din intreaga casa) si tu cota de 3/4 din jumatatea tatalui (cota de 3/8 sau 37, 5%) din casa.
Dupa aceasta mama va fi proprietar pe cota de 5/8 iar tu pe cota de 3/8 din casa.
De aceea ti-am spus ca ar fi bine sa faceti procedura succesorala, nu ai mai avea nevoie de mama ta pentru sediul firmei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum casa e a nimănui, nu poți să îți declari sediul acolo. Este nevoie de sucesiune, ca mama să intre în posesia casei.

| monicaru a răspuns:

Mai bine faci la sediu avocat...

| davidionut8 explică (pentru monicaru):

Oare? Cred că asta o să și fac. Tata (Dumnezeu să-l ierte), mai avea 2 surori iar una dintre surori nu se află in relații bune cu mama. Pentru dezbaterea succesiunii e nevoie și de semnătura celor 2 surori, nu?