| RecKinul a întrebat:

Am făcut greșeala de a-mi face abonament premium pe un site de matrimoniale fără să verific atent folosind cardul. Acum am aflat că abonamentul mi se va reînnoi automat și mi se vor extrage bani de pe card in fiecare lună. Posibilitatea să opresc reînnoirea automată a abonamentului este foarte dificilă și neclară. Vreu să știu dacă prin schimbarea cardului pot scăpa de această problemă având în vedere că abonamentul a fost făcut cu ajutorul cardului actual.

Răspuns Câştigător
| Berechet_Florin_1978 a răspuns:

Poti opri oricand platile, la banca sau daca ai un cont online la banca ta.Nu ai nici un contract care te obliga sa platesti si se pot opri platile foarte usor.

| abarna11 a răspuns (pentru Berechet_Florin_1978):

EXACT! Super-tare! Inainte de a merge la Politie, trebuie inchis card-ul de pe care s-a facut plata, iar daca se mai face vreo alta plata, banca trasa la raspundere. Nu va lasati manipulati indiferent de ce vi se spune! Nimeni nu are vreun drept asupra voastra sau a banilor vostri! Daca nu vreti sa platiti ceva, nu o faceti si nimeni nu are ce sa faca!

46 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Te duci la banca si spui X inchis, spui alora exact ce vrei sa faci si banca le inchide accesu la contul tau.Dar ca idee pe ce site ai platit ce spui?

| RecKinul explică (pentru relian):

Pe Academic Single. E o escrocherie. Practic dezabonarea este complicata.

| relian a răspuns (pentru RecKinul):

Man tu te duci la banca spui catre cine ai platit, banca se uita vede sil blocheaza pe ala.Nu ai tu treaba, stie aia de la banca ce sa faca stai tu linistit.Nu are ce sa fie complicat deloc.Tu ai platit cuiva, la banca arata, deci acea persoana sau site pote avea acces la contul tau, deci doar acel nume sau sub acel nume, ca urmare banca il blocheaza sau ii inchide accesu aia e tot.Nu iti fa tu griji, du-te la banca si spune-le ce ai facut si ca vrei ca aia sa nu mai poata accesa nimic de la tine.
Am facut si eu asa odata dar la mine era plata pe an, asa ca am intrat la banca, eu nu-s in RO aici am acces la banca f usor si pot sa manevrez ce doresc eu, dar am zis daca nu prea esti asa informat, sau nu faci prea multe prin banca e mai bine sa mergi la ei si rezolva ei.

| sebicns a răspuns (pentru RecKinul):

Salut am o intrebare si eu am conturi pe sit-uri de genu doar ca nu platesc nimic si ma intreb daca platesti ati gasesti pe cineva 100% sau e fake?

| Andreea_Brandus_1995 a răspuns:

Macar ti-ai gasit jumătatea pe Academic Singles?

| pansela a răspuns:

Răspunsul este da, schimbarea cardului va face imposibila retragerea automata a banilor din cont.

Se pare ca foarte multi utilizatori din Romania sunt nemultumiti de platile retrase automat din conturile personale. Este o practica de a dreptul suspecta, desi este clar explicata in termenii si conditiile lor pe site.

Apropo de academicsingle.ro si be2dating.ro exista cele mai multe plângeri de frauda pe internet

https://www.avocatnet.ro/......-ceva.html

https://www.datingsitesreviews.com/forum/viewtopic.php?showtopic=14027

https://www.cupidon.ro/......ta-88.html

| popamonica1234 a răspuns:

Da, te duci la banca și anulezi cardul și faci o sesizare de recuperare bani. Ei au aceasta posibilitate dar nu garantează recuperarea. Apoi trimiți un email la căsuța de contact a site-ului unde ceri anulare abonament. Poți sa faci o sesizare și la Pilitie la serviciul fraude internet... cam atât deocamdată.

| VioricaC a răspuns (pentru popamonica1234):

Si eu va rog sa imi trimiteți email, vioricacandale@yahoo.com.Multumesc!

| abarna11 a răspuns:

Platile se opresc doar daca anulezi card-ul de pe care ai facut plata respectiva, altfel ei iti iau bani in fiecare luna! Anularea card-ului se face foarte simplu si gratuit, ducandu-te la banca.
La mine este mai avansat, un pic: am primit o instiintare de recuperare a creantelor de la o firma din Romania pe care, aparent, au angajat-o pe a le recupera banii. Deja mi se pare ca devine ceva serios si ii voi ataca pe toata caile legale posibile: protectia consumatorului, Politie si trimiterea lor in judecata. Am citit pe o gramada de alte site-uri ca ei cu asta se ocupa si traiesc din inselatorii de genul asta, asa ca nu e greu de dovedit. Ideea este sa NU PLATITI absolut niciun ban, pentru ca altfel nu se termina niciodata!

| DianaB5 a răspuns (pentru abarna11):

Buna. Cum ai reusit sa rezolvi? Am aceeasi problema...

| SGCristina a răspuns (pentru DianaB5):

E foarte simplu. Prin aceeasi tehnica de intimidare ca si ei. Nu au nici un drept legal sa faca ce vor ei. Eu tocmai am.scapat...fara faxuri, fara bani, fara firme de recuperare.

| SGCristina a răspuns (pentru DianaB5):

Dacă doriti, va trimit exact toate amenintarile pe care le-am trimis. Legea e de partea noastră si ei nu pot face nimic. Se bazeaza pe faptul ca nu stim si ne e frica. Eu am citit exact despre ei, am vazut din toate țările declaratii, stiu ca firmele de recuperare sunt tot ei de fapt, am imtrebat si apoi am. Trimis cateva emailuri de amenintare si mi-au inchis contul.
Mai mult, sunt deja in urmărire internationala in Europa

| DianaB5 a răspuns (pentru SGCristina):

Buna Cristina. Ai putea sa-mi trimiti prin mesaj privat, te rog. Eu am completat formularul de retragere si le-am trimis pe email, credeam ca sunt seriosi si se respecta. Dar dupa ce mi-au retras aia 300 Ron, am blocat cardul. Mi-a venit somatie pe mail despre recuperarea creantei. Ai reusit sa-ti recuperezi si aia 300 Ron? Multumesc mult!

| SGCristina a răspuns (pentru DianaB5):

Se pare ca nu pot sa iti trimit mesaj pe TPU.
Trimite-mi un mail la
schiopu_cristina_gabriela@yahoo.ro si iti dau forward.

| Turcu_Ruxu_1995 a răspuns (pentru SGCristina):

Poti sa imi trimiti te rog si mie, am aceeasi problema. Ti-am lasat mail ieri pe adresa pe care ai postat-o aici.
multumesc frumos

| Anrozedanyela04 a răspuns (pentru SGCristina):

Buna!
Daca mi-au luat abuziv banii din cont (doar asa putin 960 lei hotii ), exista vreo posibilitate sa-i recuperez?
Vreau si eu emailul cu amenintarile va rog mult.
Multumesc

| Anrozedanyela04 a răspuns (pentru SGCristina):

Ti-am trimis si eu email daca ma poti ajuta cu informatii te rog. Multumesc

| popamonica1234 a răspuns (pentru Anrozedanyela04):

Am si eu aceeasi problema ce putem face in aceasta situatie pentru o sesizare in comun?

| VioricaC a răspuns (pentru SGCristina):

Va rog mult sa imi scrieti pe email si mie cum sa procedez, mi-au retras lunar cate 300lei ( 960lei).Va las email meu vioricacandale@yahoo.com

| VioricaC a răspuns (pentru Anrozedanyela04):

Sunt exact în situația d-voastră, ati rezolvat ceva? Puteti sa imi scrieti pe email vioricacandale@yahoo.com. Mulțumesc

| VioricaC a răspuns (pentru SGCristina):

Va rog trimite-mi si mie email la adresa vioricacandale@yahoo.com. Mulțumesc!

| VioricaC a răspuns (pentru SGCristina):

Si mie mi-au retras lunar 300lei

| VioricaC a răspuns (pentru abarna11):

Ati rezolvat ceva?

| VioricaC a răspuns (pentru DianaB5):

Imi puteți trimite va rog email la adresa vioricacandale@yahoo.com.Multumesc!

| Andra19801990 a răspuns (pentru SGCristina):

Buna, imi trimiti si mie te rog mailurile pe care le-ai tirmis tu? Eu le-am raspuns azi ca am facut sesizare la politie si protectia consumatorului. Nu stiu daca va avea efect. Multumesc mult

| Ionut_Claudyu_1985 a răspuns (pentru SGCristina):

Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mine cum sa procedez si cu ceva amenintati pentru excrocii astia am patit-o si eu recent ionut08_2004@yahoo.com

| calin10000 a răspuns (pentru abarna11):

Imi puteti spune mai precis ce ati facut si cum ati scapat de ei. Si eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa fac. Va rog daca puteti sa imi scrieti in privat la aceasta adresa de mail: calinvasile10@hotmail.com

| calin10000 a răspuns (pentru SGCristina):

Imi puteti spune mai precis ce ati facut si cum ati scapat de ei. Si eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa fac. Va rog daca puteti sa imi scrieti in privat la aceasta adresa de mail: calinvasile10@hotmail.com Va multumesc anticipat!

| abarna11 a răspuns:

Eu inca nu am reusit sa "inchid" cu ei...
Daca am noutati, te anunt!
Dar ceea ce as vrea neaparat sa-ti spun este SA STAI ABSOLUT LINISTITA si SA NU PLATESTI ABSOLUT NIMIC pentru ca ei sunt cei care incalca legea, nu tu! Asa ca... RELAX! happy

| Miki_Mihaela_1961 a răspuns (pentru abarna11):

Am aceeasi problema cu singles50. Mi-am schimbat azi cardul la banca, dar plata de 59, 9 lei am lasat-o sa fie incasata. Deja am trimis formularul de reziliere, asta dupa 5 zile de la inscriere.Deja le-am trimis 3 e-mailuri, deocamdata nu mi-au raspuns. S-a rezolvat la cineva? Sper ca aveti vesti bune!

| abarna11 a răspuns (pentru Miki_Mihaela_1961):

Cu cat le dai mai multe date, cu atat vor avea mai multe cai prin care sa dea de tine. Important este sa nu te lasi impresionata, ei fiind doar niste hoti si sa constientizezi ca este real ce se intampla. Asa ca ori mergi pe cai oficiale, ori incetezi orice legatura cu ei, iar tot ce vine de la ei pui deoparte ca eventuale dovezi impotriva lor.

| Fl0r1nn a răspuns (pentru abarna11):

Buna,
A reusit cineva sa si dezactiveze contul si sa scape de aceasta problema?

| 5EBY a răspuns:

Ai reusit? cum ai procedat?

| 5EBY a răspuns:

Cum ai rezolvat?

| mariaandreea79 a răspuns (pentru 5EBY):

Trec prin aceeasi situatie, au tras din contul meu după înscriere 300 ron fara sa acceot sa devin membru premium.Am făcut plângere la poliție pentru tranzacție frauduloasa iar acum primesc email de la site cu amenințări neplata si alte firme recuperări. Mentionez ca am blocat cardul si contul si deja subt panicată ca nu stiu cum pot scapa.Am văzut multe plângeri din multe țări si cu toate astea nu se intampla nimic.

| Harbei_Adriana_1971 a răspuns (pentru mariaandreea79):

Ai reusit sa rezolvi? si eu am aceeasi problema. am trimis fax sa sistez abonamentul si am vorbit la banca. am crezut ca pot bloca plata celor 300 lei dar pana reactioneaza banca mori incet...

| DianaB5 a răspuns (pentru mariaandreea79):

Buna. S-a mai rezolvat ceva?

| Anto85 a răspuns (pentru mariaandreea79):

Cum au tras banii aia fara sa accepti, fara sa introduci datele cardului?

| VioricaC a răspuns (pentru mariaandreea79):

Si eu la fel, ati rezolvat ceva? va las email meu vioricacandale@yahoo.com Multumesc

| calin10000 a răspuns (pentru mariaandreea79):

Buna ziua, imi puteti spune mai precis ce ati facut si cum ati scapat de ei. Si eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa fac. Va rog daca puteti sa imi scrieti in privat la aceasta adresa de mail: calinvasile10@hotmail.com Va multumesc anticipat!

| calin10000 a răspuns (pentru Harbei_Adriana_1971):

Buna ziua, imi puteti spune mai precis ce ati facut si cum ati scapat de ei. Si eu am aceeasi problema si nu stiu cum sa fac. Va rog daca puteti sa imi scrieti in privat la aceasta adresa de mail: calinvasile10@hotmail.com

| gtisb a răspuns:

Poti opri plata din setarile contului tau! La sectiune abonamentul tau...Fă clic aici pentru a găsi răspunsuri la întrebările despre statutul de membru.

Poți gestiona planurile Premium aici și poți afla mai multe informații.

| calin10000 a răspuns (pentru gtisb):

Poti sa opresti abonamentul din setarile contului doar daca mai poti sa accesezi contul, mie dupa ce mi-au luat banii pentru. abonamentul premium nu am mai putut accesa acel cont, imi intra doar in pagina de dupa ce am facut plata si efectiv nu mai am acces pe aplicatie. Degeaba le-am scris ca nu mai pot sa accesez contul nici macar ca simplu membru, ei nu au facut nimic in aces sens, cred ca ideea lor e sa te blocheze ca sa nu mai poti anula abonamentul.

| SarbuA a răspuns:

Ai reusit sa scapi?

| happycat a răspuns:

Dacă încă mai ai cont pe platformă, atunci poți trimiți un mesaj la toate persoanele pe care le poți contacta pe platformă:

"Acest site este o escrocherie! Îți va lua automat de pe card după 1 lună triplu sumei de bani plătită în prima lună. Anulează-ți cardul cât mai repede, caută pe Google 'academic singles frauda' și trimite acest mesaj la cât mai mulți utilizatori care ca și tine pot să ajungă victimele acestui site. P.S. Dacă nu mă crezi, atunci citește Termenii și Condițiile de pe site."

Sunt sigur că după ce faci asta, îți vor închide contul în mare grabă happy