| DawnofBliss a întrebat:

Salut TPU!
Am fost acceptat la o universitate din Cluj care are vaccinarea obligatorie.

Nu vreau sa ma vaccinez, in ultimele 4 luni m-am documentat despre asta si am inteles con si pro-urile si nu consider ca la varsta de 19 ani trebuie sa ma vaccinez impotriva unui virus care are rata de supravieruire de peste 99.99% pentru persoanele tinere.
Ce pot face? S-a ajuns deja la vaccinare obligatorie in Romania?

Sunt multe chestii care nu se leaga, in principal faptul ca, companiile care sunt in spatele vaccinelor si-au rezervat dreptul de a nu fi data in judecata in cazul in care se intampla ceva cu cei injectati. ( deja au murit 12k oameni in America (sursa: https://www.openvaers.com/covid-data).

Inteleg ca sunt si multi care au murit de la covid, dar nu vreau sa il iau, cine e in varsta si/sau se considere la risc il poate lua, nu opresc pe nimeni, nu fac campanie antivaccinare si nu sunt anti-vaxxer.

Ce pot face? Exista o lege care sa protejeze oamenii impotriva vaccinarii obligatorii? (intrebarea nu e daca vaccinul e rau sau bun, intrebarea e de ce e obligatoriu un vaccin cu o tehnologie noua, care iti modifica genele).
Multumesc in advans.
Rog seriozitate.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista inca nici o lege care sa prevada obligativitatea vaccinarii anti Covid.
Probabil ca institutia de invatamant superior a luat hotararea sa nu permita participarea la cursurile fizice a celor nevaccinati.
Tot ce poti face legal este sa dai institutia in judecata, solicitand anularea acelei hotarari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai scris numai tampenii.
Nicio universitate nu impune vaccinarea obligatorie. UBB a declarat ca prezenta la cursuri fizice este permisa pe baza vaccin, dovada anticorpi sau testare periodica. De asemenea exista si posibilitatea de a participa online la cursuri.

2. Pare ca despre vaccin te ai documetat foarte prost. Uite ce scrie pe link ul dat de tine

VAERS is a passive reporting system, meaning it relies on individuals to send in reports of their experiences to CDC and FDA. VAERS is not designed to determine if a vaccine caused a health problem

Deci practic cifrele alea nu au nicio baza stiintifica. Daca peste Gigi a dat autobuzul la 3 zile de la vaccinare cineva l a declarat acolo mort. Si uite asa au ajuns la 12k morti declarati de oricine are chef.

3. Nimeni nu a impus in Romania obligativitatea vaccinarii inca

4. Nu ai inteles scopul vaccinului inca.

| doctorandus a răspuns:

Conform datelor VAERS: Primul deces de la vaccinarea contra Covid-19 s-a înregistrat în 1921. Următorul în 2001. Alt deces în 2010, altul în 2014. LOL

| Genevaaa a răspuns:

Nu ai sa mori de la un vaccin. Pe bune? Crezi in tampenii din astea de parca ai 60 de ani si petreci toata ziua la tv? Fii atent. Cand te vaccinezi, prima zi sau maxim 2 vei avea simptomele virusului pentru ca corpul le experimenreaza, adica asa isi face anticorpii