| Ionut0991654 a întrebat:

Am fost prins acum un an si ceva de politie cu un scuter si mi-a facut dosar penal. Dupa un timp am scos cazierul care era curat si m-am inscris la o scoala de soferi si am ajuns pana la examenul teoretic doar ca mi-a expirat cazierul. In urma dosarului penal m-am ales cu o măsura educativa neprivata de libertate pe 4 luni. Acum daca imi scot cazierul pot sa mai dau examenul si sa merg mai departe cu scoala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si masura educativa figureaza in cazierul judiciar dar se radiaza dupa implinirea varstei de 18 ani. De asemenea poti sustine examenul si dupa trecerea a 6 luni de la terminarea masurii educative, chiar daca n-ai facut 18 ani, pentru categoriile AM, A1 sau B1.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa continui scoala de conducere si apoi sa sustii probele teoretica si practica pentru obtinerea permisului de conducere.

| Ionut0991654 explică (pentru Ioandelasal):

Și cazierul nu o sa fie pătat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut0991654):

Si masura educativa figureaza in cazierul judiciar dar se radiaza dupa implinirea varstei de 18 ani. De asemenea poti sustine examenul si dupa trecerea a 6 luni de la terminarea masurii educative, chiar daca n-ai facut 18 ani, pentru categoriile AM, A1 sau B1.