| TBU a întrebat:

Am închiriat fără contract un apartament din București unei prietene vechi din orașul meu natal. În primele luni și-a plătit chiria, dar apoi m-a amânat și până la urmă a plecat neplătind nimic. Ne-am certat și mi-a înapoiat o parte mică din sumă, dar apoi mi-a blocat telefonul ca să nu mai pot comunica cu ea. Nu știu ce să mai fac ca să recuperez toți banii și bunurile pe care mai are să mi le dea. Mă puteți ajuta? Menționez că îi cunosc adresa.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa o dai in judecata, bineinteles daca poti dovedi inchirierea.
De asemenea ai putea sa-i faci plangere penala pentru furt, la fel daca poti dovedi ca ti-a luat unele lucruri cand a plecat.

| KiszMy a răspuns:

Dacă ea a plecat din locuință nu prea mai poți să-i faci nimic. Dacă o dai în judecată ai șanse să-i plătești chiar și daune, în cazul în care nu poți dovedi că a stat în chirie, iar în cazul în care dovedești că a stat în chirie poți fi sancționată pentru că ai închiriat ilegal.