| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Am nevoie de o părere.
O cunoștință care mi-a devenit prieten în urmă cu 2 luni dorește să-mi ofere drept cadou o mașină nouă, ca dovadă a prieteniei noastre de 2 luni (vreau să precizez că este cât se poate de serioasă treaba).
O parte din mine ar accepta iar cealaltă se gândeste la repercursiuni sau ce s-ar putea întâmpla dacă prietenia dintre noi s-ar strica.
Mașina va fi trecută pe numele meu, dar el este cel care o va plăti.
În caz că prietenia noastră s-ar răci, ar avea dreptul de a-și lua mașina înapoi sau contravaloarea acesteia?
Sau ce ar trebui eu să fac pentru a fi protejat în caz că toată treaba ar fi o escrocherie, ca pe urmă să plătesc mașina și să rămân fără aceasta.

Mulțumesc!

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca masina va fi cumparata pe numele tau, deci tu vei figura in contractul de vanzare-cumparare drept cumparator.
In asemenea caz, daca o sa vrea sa-ti ia masina, va trebui sa dovedeasca faptul ca el a platit-o integral si ca nu a fost un cadou, ci doar un fel de imprumut de folosinta, altfel nu va putea sa te oblige sa i-o dai si nici sa i-o platesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau baiat? Vezi sa nu fie șeapă nimeni in ziua de azi nu face cadou o masină indiferent cî de prieteni sunteti voi, sigur e o smecherie la mijloc, el i ti face cadou o masina si o plateste el, vezi sa nu o fure si sa pici tu de prost sau de proastă si sa intrii la complicitate de furt, spune i ca nu ai nevoie de masina lui sa si o bage in fund, sau asuma ti toate riscurile ori sa o platesti tu daca voi va despartiti ori daca este masină furată si adus din strainatate sa te descurci cu politia.El zice masină nouă, eu cred ca este ceva necurat la mijloc.Deci esti fată sau baiat?

| Drimmero a răspuns:

A furat-o si vrea sa scape de urme, baga pe altul la inaintare. Nu mai poate sa le duca prin Anglea, Nemtia, Italea astea ca e pandemie si nu mai treci granitele chiar asa ca printre jaloane si nu-si poate face afacerea.

| Freya1 a răspuns:

Str.Cine iti da o masina noua asa ca prieteni?

| johnnny123 a răspuns:

"Dorește să-mi ofere drept cadou o mașină nouă, ca dovadă a prieteniei noastre de 2 luni"

:-)))) oare cat de naiv poti sa fii, si cum poti sa crezi ca cineva face gestul asta fara anumite motive?

Eu am prieteni de 20 de ani carora nu le-am cumparat niciodata o masina "ca dovada a prieteniei noastre"

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pe numele tău și o plătește ea... cu ce garanție? laughing Nu poate să-ți ia și ea o brățară, ca un om normal? Troll.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să ți-o plătești singur... laughing. Mergeți la notar și faceți contract de donație, dar părerea mea e că ori povestea e fictivă, ori ești un om incredibil de naiv.

| wildthing a răspuns:

Nu iti cumpara nimeni o masina asa pur si simplu. Eu sunt absolut sigur ca baiatu' are un interes sexual fata de tine. Iti da masina, iar apoi iti incepe sa iti faca avansuri, sperand el ca te vei simti cumva obligat sa i le accepti, presat de un cadou atat de costisitor.

| Panamax a răspuns:

Nimic nu este gratis pe lumea asta.
Unele servicii se platesc intotdeauna inainte.

| DaniTDCI a răspuns:

O mare teapa, nici celui mai bun prieten pe care il am nu i-as oferi o masina, mai ales sa fie o masina noua, nu ti se pare ca e bizar? sa primesti o masina noua "moca"?, eu zic sa nu te bagi in asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde ai gasit tu asa un prieten bun si generos? Suna prea frumos ca sa fie adevarat. Nu zic ca nu ai merita cadoul, clar il meriti, din moment ce i-ai oferit prietenia ta... dar serios unde l-ai gasit? Ca majoritatea sunt fix opusul, niste zgarciti imputiti. laughing Macar de ar lua si ei exemplu de la prietenul tau.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Zgârciți împuțiți, frate, e o mașină laughing, Majoritatea nu au bani pentru ei să-și cumpere o mașină nouă și fac cadou altora?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-ne sa intelegem, deci tu ai cumparat pentru fiecare prieten de-al tau ultimul model de BMW? Asta doar asa sa nu pari ultima 'zgarcita imputita', ca de la anul vine Porsche-ul la poarta lor.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Da, ne fac, pentru ca meritam!

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu ai inteles nimic.

1. cel mai probabil este vorba de o prietenie intre un el si o ea;
2. nu am zis ca esti zgarcit daca nu faci o masina cadou, ci doar am scos in evidenta faptul ca unii fac cadou masini in timp ce altii sunt niste zgarciti imputiti precum cel din link.
3. stiu ca sunt sanse sa fie ori o teapa ori un troll.

https://m.imgur.com/gallery/urdoVyQ

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti cea care nu a inteles, sunt contexe diferite. Aici e vorba de ''dublu el'', deci 2 tipi. Unul vrea sa-i faca cadou o masina celuilalt cica, foarte rar vezi asa ceva decat daca ai foarte multi bani si nici intr-un caz dupa 2 luni nu poti sa-l numesti pe unul prietenul tau, prietenia se castiga in timp si la rele iti dai seama ca iti e prieten cineva. Trolleaza si asta

Ok, revenind la contextul al 2-lea ca tot esti cantonata pe el, chiar asa important e sa faci cadouri daca oferi totusi ce trebuie unei relatii? pe tine te-ar cumpara niste cadouri daca in schimb in loc de respect, iubire si bla bla ai primi eventual si cate un pumn dar tipul pentru iertare ti-ar face un cadou sa ''uiti'? Sunt de acord sa se faca si cadouri, dar din ambele parti daca tot se fac, eu unul nu dau 5 bani pe cadourile pe care mi le-ar lua, importanta ar fi persoana, dar aici deviem de la subiect dar asta e asa o paranteza.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact unii nu ar da nici 10 lei pe o prăjitură darămite să îți cumpere o mașină.Sau dacă totuși îți ia o prăjitură așteaptă în schimb să îi oferi trupul tău.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu sunt cantonata pe nimic, am pomenit doar de 2 ori de cadouri pe site-ul asta. Chiar ma amuza unii useri de pe aici si tu esti printre primii. laughing
Ai citit si tu cuvantul "cadou" odata, si gata, crezi ca pentru mine conteaza mai mult decat iubirea, respectul si ce ai mai scris tu pe acolo...

"si nici intr-un caz dupa 2 luni nu poti sa-l numesti pe unul prietenul tau"

Tu ziceai de mine pe discord ca sunt "traumatizata", "bosumflata" si alte tampenii din astea desi nu ma cunosti absolut deloc si nici macar nu eram fata in fata.

Tu nu poti sa il numesti pe unul dupa 2 luni prieten, dar poti sa imi zici mie ca sunt in fel si chip dupa ce ai citit 2-3 propozitii din spatele unui ecran. rolling on the floor Tu si multi altii de pe site-ul asta.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Unora de aici le sare tandara imediat cum aud cuvantul "cadou". Cred ca sunt alergici la cadouri, ca prea militeaza impotriva lor toti laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit ca ti-am dat reply-ul asta, stiam exact ce ma asteapta dar am zis ''hai ma ca poate o fi cursiv de data asta'' dar nimic. Gusticico, spune-mi sincer, tu uneori intelegi ce se discuta cu tine in multe momente? Nu ma refer la mine ci raspunsurile care ti se adreseaza de la altii. Preferi sa fii periata, esti pe modul ''cine nu e cu mine e impotriva mea'', stai linistita ca si tu ma amuzi teribil de mult, nu doar pe mine.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zic să îți cumpere o mașină cum au unele "norocul" de asemenea cadouri.Dar dacă lui îi pare rău de acei 10 lei cheltuiți este foarte clar că nu avea gânduri serioase.Un bărbat serios se gândește că femeia cu care a ieșit la un suc este posibil să devină viitoarea lui soție și mama copiilor lui și nu ar vedea asemenea atenții ca pe o pierdere.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Am incercat de mai multe ori sa iti explic o chestie si tu nici pana acum nu ai priceput. Nu ma mai obosesc ca nu am cu cine. Tu esti ala care nu pricepe un lucru nici daca i se repeta de 100 de ori.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeule mare, ma faci sa-i dau dreptate lui Hecate si n-as vrea. Hai sanatate si numai bine!

| chuckmanson a răspuns:

Blochează persoana aia cat mai repede!
Nimeni sănătos la cap nu ar da ceva așa scump unei persoane pe care o știe de 2 luni!

| Mopmop a răspuns:

Esti baiat sau fata? Care sunt imprejurarile in care ati devenit "prieteni"?
Ca o paranteza, prieteniile se dezvolta in ani...

| Mopmop a răspuns:

Din intrebarea ta am inteles ca si tu esti baiat. Crezi ca ar avea un alt motiv pentru acest "cadou"? Cred ca intelegi la ce ma refer...
Oricum, prietenia adevarata nu se cumpara! Cum va justifica el fata de familia lui si/sau prieteni acest gest?
Ca sa nu o mai lungim...nu crezi ca ai putea obtine de la el un raspuns direct? Aici noi nu putem face decat presupuneri.

| Mopmop a răspuns:

Asa la o prima vedere la ce spui tu cred ca are un interes mai mult decat o "prietenie". O ultima intrebare daca imi permiti care este varsta ta si care este varsta lui?
Asta daca vrei sa raspunzi.
Dat fiind ca iti face cadou o masina....inseamna ca te place si automat vrea sa te agate cu ssta. Cum a zus cuneva aici incearca sa te oblige sa ii accepri eventualele avansuri viitoare.
Poate a inteles gresit deschiderea ta fata de el, nu stiu, o idee.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Prietenia nu se găsește la magazin. Nu cred că in două luni ați ajuns să vă cunoașteți așa bine, și cu siguranță mai ai lucruri de aflat

| IonutMontenegro a răspuns:

Ați făcut sex ceva pana acum, scuze ca te întreb dar vreau sa îmi dau seama ca să îți dau un sfat bun, fiindcă dacă nu ați făcut poate vrea sa te cumpere