| Alyxx a întrebat:

Salut TPU!
Am nevoie de parerea voastra/ajutorul vostru.
Eu recent ( o luna) m-am apucat de niste cursuri online(program de mentorat) in programare la o firma din Cluj-Napoca(WellCode se numesc). La inceput am fost entuziasmat, dornic sa invat programare, dar in cursul lunii s-a schimbat acest entuziasm.
Ei au cerut suma de 16.000 de lei (absurd de scump, dar sa inveti programare nu e ieftin) in parcurs a 14 luni(1250 lei pe luna). Am si semnat contract cu ei.
Mie, nici in contract, nici la consultatia care a durat o ora, nu mi s-a spus DELOC ca nu pot renunta. Ce inseamna asta? Pe scurt sunt obligat sa platesc, 1250 pe luna, timp de 14 luni.
Cand am vazut ca nu merge, si am zis ca nu pot renunta, mi s-a spus ca nu se poate, ca voi fii dat in judecata, ori ca mi se va oprii din salariu jumatate pe luna.
Cand l-am întrebat pe administrator (Petru Trimbitas), el cica nu stia de situatia mea, dar mi-a zis asa : "La programul de mentorat se poate renunta in priemele 15 zile dupa semnarea contractului".
Tin sa mentionez ca niciodata nu mi s-a spus perioada in care pot renunta, dar nici ca nu mai pot renunta daca nu mai vreau sa fac.
Deci pe scurt sunt obligat sa renunt, iar daca nu platesc voi fii dat in judecata.
Inainte sa ma judecati si sa ma intrebati, stiu, trebuia sa ma interesez, si da, eu sunt de vina, dar in momentul ala nu gandeam cum trebuie.
Nici nu vreau sa incep cum functioneaza acest "program de mentorat", ca este self-teaching, si a da, daca ai intrebari, vei primii raspuns peste 12-24 de ore happy
Exista vreo cale de scapare? Ca nu imi place deloc sa muncesc de-mi storc creierii un an cu 1000 de lei pe luna.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere legala si, asa cum spui, nici in contract nu exista o asemenea prevedere, de altfel ar fi ilegala.
Asa fiind se poate sa renunti (reziliezi contractul) si va trebui sa platesti doar perioada cat ai fost in program.
Totusi ar fi bine sa te adresezi unui avocat, prezentand actele pe care le-ai incheiat cu firma.

| Alyxx explică (pentru Ioandelasal):

Singura chestie care pare să-mi puna problemă din contract e asta: "nerespectarea calendarului plăților asumante prin prezentul act aditional are ca și consecință plata integrală a valorii ramase de achitat din contract."
Nu stiu partea asta la ce se referă

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alyxx):

Aceasta prevedere se interpreteaza, in mod normal si legal, ca se refera la cazul cand ai fost in program si nu ti-ai achitat suma de plata pentru acea perioada.
In nici un caz nu se poate interpreta ca datorezi toata suma si in cazul ca nu mai esti in program.
De asemenea ar fi ilegal sa se interpreteze ca o intarziere in achitare ar atrage obligatia de a plati intreaga suma, chiar daca nu ai fost in program toata perioada prevazuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai omule, tu ai semnat un contract si nici macar nu ai avut curiozitatea sa-l citesti, ca sa stii ce semnezi si in ce te bagi?
Noi nu avem contractul tau in mana si nu stim ce ai acceptat tu.
Pune mana si citeste contractul, ca acolo ar trebui sa scrie tot.