| AlbertoPitbull a întrebat:

Salut, TPU! Am niste bani pe un card la care nu am acces deoarece am uitat actele si toate cele in strainatate si dureaza pana imi vin in tara. Am primit somatie ca voi fi executat silit pentru niste cheltuieli de judecata. Eu nu am venituri si nici imobile pe numele meu, casa e pe numele lui tata, eu doar sunt luat in spatiu aici. Daca ma vor executa silit imi pot oprii toti banii de pe acel card sau doar o suma egala cu cheltuielile alea? Pe card sunt mai multi decat suma care trebuie achitata. Mai am o intrebare, daca am casa pe numele lui tata si doar sunt luat in spatiu aici, vor putea sa ia casa? Multumesc anticipat, sper ca ati inteles ce voiam sa zic

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poprirea se face doar pentru suma datoriei, nu pentru toti banii din cont, daca acestia sunt mai multi decat datoria, asa ca banca iti va lua doar suma datoriei, restul iti raman in cont.
Nu se pot executa silit bunuri proprietatea altei persoane, asa ca nu pot lua casa.