| 0k8 a întrebat:

am o intrebare, de ce unul cu 4 clase care are 19 ani are voie sa voteze, dar altii de 16 cu 10 clase care inca isi continua studiile nu au? Adica nu este clar ca unul de 16 ani cu 10 clase este mult superior unuia de 19 cu 4? Cred ca ar trebui sa ai macar 8 clase ca sa votezi, nu mi se pare normal ca toti analfabetii sa aleaga viitorul tarii asteia ca pe ei oricum nu ii afecteaza ca tot la negru vor lucra si tot ce vor e ajutor social ca sa traiasca de pe urma la 5-6 copii. Ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Votul nu tine cont de cate clase ai, ci daca esti MAJOR sau nu. Majoratul se intampla la 18 ani.
Copii sunt 18 ani, nu au discernamant si nici drept de vot.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar mai fi democrație daca ar fi cum zici tu sa se conditioneze votul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu la 16 ani esti minor, ăla la 19 ani este major cu drept de vot. Si tu o sa poti vota cand faci 18 ani asa ca pîna atunci esti minor, nu conteaza cîte clase ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca asa e legea. Nu iti convine, initiaza un referendum pentru schimbarea ei. Si nu, faptul ca ai 20 de ani de scoala nu te face cu nimic superior unuia care are 4. In principiu sunt de acord cu tine, dar tot ce putem sa facem astia mai rasariti e sa discutam prin rude/cunostinte si sa scoatem oameni la vot, ceea ce unul cu 4 clase nu va face. E razboi asimetric votarea in Romania de 30 de ani incoace, si tocmai de aia cel mai important e sa lupti.

| gabicoo a răspuns:

Întrebarea ta e justă!
Din păcate legea din Românica dă drept de vot la tot plăvanul care a împlinit 18 ani. Nu contează câte clase a terminat.
Dar și printre 'ntelectuali "este" unii de nivelul celor cu 4 clase.

| Plato a răspuns:

Se considera ca la 18 ani dezvoltarea e completa, sau in mare parte deja realizata.
La 16 ani esti considerat copil si, oricat de bun ai fi la scoala, nu ti se poate da dreptul de a decide soarta tarii, deoarece se presupune ca nu ai maturitatea necesara pentru a lua o asemenea decizie.

Eu as vrea sa fie ca in SUA, sa nu voteze oricine, doar cei pregatiti. Acolo ai nevoie de un curs si sa iei un examen din Constitutia Statelor Unite pentru a putea vota.

| Public22 a răspuns:

Practic tu la 16 ani nu ai vârsta necesară sa poți vota. Abia la 18 ani, dar nici atunci, ești major și capabil de a face o alegere în ceea ce privește viitorul tarii. Si la faza cu ala de 16 ani cu 10 clase... Mare rahat, ce mai înseamnă 10 clase. Eu am 17 ani de școală (si mai am de făcut vreo 3) și nu consider ca votul meu va face un bine tarii sau dacă votez bine sau nu. Sfatul meu, lasă-i pe aia cu 4 clase sau ce ai zis tu acolo și vezi-ți mai bine de viata ta, fără sa mai compari.

| 0k8 explică:

V-am inteles punctul de vedere, nu cer ca eu sa am dreptul sa votez ci ca cei care abia pot sa isi citeasca numele sa nu voteze, adica am vazut oameni care nu stiu sa isi scrie numele, dar se duc la vot

| Violleta2022 a răspuns (pentru 0k8):

Nu are importanta daca stie sa citeasca sau nu, are doar importanta daca are peste 18 ani, ca de votat poate vota cu degetul pe hartie, cu amprenta digitala, ca acum 100 de ani, daca este analfabet.
Important este sa fie major, adica sa aiba peste 18 ani, ca sa poate judeca o actiune si lua o decizie.