| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. Deci eu sunt nascuta in Focsani si stau in Bucuresti cu chirie (fara mutatie, ca proprietara apartamentului nu a vrut sa ne ia in spatiu). Trebuie sa ma duc sa imi fac buletinul (de 14 ani), dar sunt in perioada cu tezele si chiar nu am cand sa tot fac drumuri pana acolo, o singura saptamana o am mai libera in care m-as putea duce, plus ca mai am si rau de mijloace de transport si daca merg de atatea ori cu trenul n-o sa ma mai simt in stare sa merg nici la scoala o zi-doua (nu am scoala aproape de zona unde stau si trebuie sa merg si pana la ea cu mijloc de transport). As putea sa fac o cerere de urgenta pentru a mi-l da in maxim 3 zile, ca sa ma duc o singura data si sa stau 2-3 zile acolo pana mi-l da? Adica, e un motiv bun ca trebuie sa plec din localitate pentru a mi-l face la urgenta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca poti sa obtii cartea de identitate in 2-3 zile. Te duci si depui actele acum sau in zilele urmatoare si o sa ridici CI in vacanta de iarna.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc. O sa intrebe tatal meu daca imi pot face de urgenta, ca si el trebuie sa se duca sa isi faca buletinul ca i-a expirat si daca nu se poate, o sa ma mai duc inca o data.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva, ce am uitat sa-ti spun. Depunerea actelor pentru prima CI se poate face abia dupa ce ai implinit 14 ani, respectiv trebuie sa le depui in maximum 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Stiu, trebuie sa ajung cat mai curand ca deja a trecut o saptamana si cateva zile de cand am implinit 14.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu depasesti cele 15 zile, altfel poti fi amendata. Este adevarat ca amenda este mica, dar de ce sa platesti ceva daca poti sa nu platesti.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, multumesc.