| exotickiller a întrebat:

Am o intrebare.

E un loc de munca la care am vrut sa ma duc. Contractul cica este deja in revisal(nu am dat nicio semnatura) si acum ei, insista sa ma duc sa il semnez ca sa imi dau demisia. Nota: eu nu am fost deloc pana acum la munca la ei. Nu am semnat nimic.
Cum pot sa imi dau demisia daca nici nu m-am angajat practic la ei?
Ce consecinte sunt, daca sunt, daca nu ma duc sa semnez nimic. Eu sunt convins ca sunt ceva clauza si ma vor obliga sa muncesc la ei de aia vor sa semnez.
Multumesc

Răspuns Câştigător
| EcceHomo a răspuns:

Nu te afectează cu nimic.Angajatorul a trimis la REVISAL un contract de muncă nevalabil. Poți face o sesizare la ITM.

| exotickiller explică (pentru EcceHomo):

Excelent. Or fi semnat in locul meu

| EcceHomo a răspuns (pentru exotickiller):

În acest caz, nu ai de ce să-ți faci griji.happy

| exotickiller explică (pentru EcceHomo):

Au amenintat acum ca o sa trimita citatii din alea prin posta daca nu ma duc sa semnez, ca ei au fost cu bun simt si nu m-au chemat cu o zi inainte sa semnez. Le depun sesizare daca mai continua asa.

| EcceHomo a răspuns (pentru exotickiller):

Nu dacă mai continuă, ci neapărat acum.Intră pe ITM.
Cere-le, lor sau REVISAL-ului, extrasul de registru.El te va ajuta să-ți aperi drepturile.
Nu se poate să trăieşti sub amenințarea unor hoți.

| exotickiller explică (pentru EcceHomo):

Eu nu inteleg. Sincer. Ei pot sa anuleze oricand contractul sau ce manarii au facut. Mi-au dat mesaj sa ma duc ieri, am ignorat. Azi m-au sunat si le-am spus. M-au facut neserios, si ei sunt cu bun simt ca nu m-au chemat pe mine cu o zi inainte sa semnez, vezi doamne. Asta a fost raspunsul lor cand le-am spus "dar eu nu am semnat angajarea". Tatal meu are autorizatie de la ITM oricum. Eu zic ca ei pot sa incheie direct contractul fara prezenta mea.

| EcceHomo a răspuns (pentru exotickiller):

Exo,ei îți forțează mâna. Ştiu că au făcut o măgărie şi vor s-o repare.REVISAL-ul poate face modificări,poate radia,la cerere.Dar nu vor asta,nu cer asta.
Da, poate s-au bazat pe tine, poate au şefi care îi trag la răspundere, dar e treaba lor, măgăria lor.
Tu vezi-ți de treaba ta!

| exotickiller explică (pentru EcceHomo):

Deci să nu mă duc nicăieri

| EcceHomo a răspuns (pentru exotickiller):

Unde să te duci?
La ei? Nicigând!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai de ce sa-ti dai demisia, daca nu ai semnat contractul individual de munca si n-ai lucrat nici o zi.
Nu exista nici o consecinta, asa ca nu-i baga in seama. Eventual poti sa le spui sa nu te mai deranjeze si sa nu se foloseasca de falsuri, daca au semnat in numele tau, aceasta ar fi infractiune.

| MOvidiu a răspuns:

Daca nu ai semnat oficial nici un act, nu iti fa nici o grija. Nu au ce sa iti faca deoarece au semnat probabil in locul tau, ceea ce este ilegal. Nu stiu cum te-au bagat in baza de date la revisal daca tu nu ai dus acte de la ITM...etc. Cred ca ar trebui sa stai linistit/a.

| exotickiller explică (pentru MOvidiu):

Nu am dus nimic. Trebuia sa duc extras de cont, copie dupa certificat, adeverinta medicala etc. dar nu am dus nimic.