| Robert_Gruescu_1995 a întrebat:

Am o intrebare mai delicata...
Daca o adolscenta, de 19 ani, deci majora, este obligata sa fie tinuta in casa de catre mama, fara sa aiba voie sa iasa din casa si daca o bate, iar fata respectiva vrea sa plece de bunavoie, are ce sa pateasca?
Povestea e urmatoarea, eu sunt prietenul ei, fata vrea sa plece sa vina la mine sa se stabileasca la mine. Eu sau ea, am putea pati ceva din punct de vedere legal? Ea ar putea fi fortata sa se intoarca acasa, daca a plecat de bunavoie si in caz de nevoie, da cu subsemnatul pentru asta?

Răspuns Câştigător
| Axel22 a răspuns:

Nu, e majora are dreptul sa plece unde vrea! Din punct de vedere legal nu are ce sa pateasca, nici tu, doar un scandal cu mama ei, iar daca scandalul degenereaza in strigate urlete injuraturi, chiar bataie, iar acestea se intampla in strada se poate lua o amenda zdravana, dar daca nu discutia se afla in casa nu se poate intampla nimic legal, doar daca mama ei depune plangere ca fost lovita de tine sau de altcineva! Si tu ai putea fi cercetat penal daca sa zicem intri in casa ei dupa ea fara sa fii poftit! Dar daca ea se muta la tine nu are ce sa ii faca legea deoarece nu este minora. Iar daca mama nu stie unde este fata ei atunci poate merge la politie sa o dea in urmarire dar daca o gaseste cu tine pe fata nu prea are ce sa-i faca deoarece au aflat unde este dar de luat acasa la mama ei nu o pot face ei deoarece e majora

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa poate pleca linistita, este majora si poate sta unde vrea, parintii nu au vreo modalitate legala de a o sili sa se reintoarca la domiciliul lor si politia n-are de ce sa se amestece.

| Zenithf a răspuns:

Apropo de ce a spus Razvy, va trebui sa o iei in spatiul locativ, sa mergi la primarie, la evidenta populatiei, si sa-si faca cel putin flotantul. Daca ar face mama ei asa cum a zis el, atunci prietena ta risca sa ia o amenda de la politie, din motivul ca nu are acte ca sta la adresa respectiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand daca are 19 ani nu mai e adolescenta. In al doilea rand daca e majora nu mai are nimeni nicio putere legala asupra sa, e libera sa faca ce vrea... ca nu face bine ce face asta e alta treaba

| Robert_Gruescu_1995 explică (pentru suntserios):

Deci ea e libera sa faca absolut orice din punct de vedere legal nu?

| Razvy9931 a răspuns (pentru Robert_Gruescu_1995):

Din ce a zis suntserios asa este. 18ani=libertate(poate face ce vrea)
Dar daca maicasa o da disparuta laughing si vine politia sa o caute e ciudat. Oricum nu cred ca va face nimic politia, daca a plecat de bunavoie(asta e un caz nefericit sa zicem).

| IonutStefan96 a răspuns (pentru Robert_Gruescu_1995):

Deci.este majora.are voie sa faca orce legal, si dea pleca de acasa!
Poate sa se stabileasca la tine!
In cazul in care parinti o tine in casa pe fata.ea poate sa sune de urgenta la 112! Deoarece este majora.si ceea ce fac parinti este sechestrare de persoane la domiciliu!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Mama nu poate face nimic daca se muta la tine, iar daca face scandal, poate suporta chiar prevederile legale.Pe de cealalta parte nu mai are nici obligatii fata de fata, iar in cazul ca dispune de ceva avere, o poate dezmosteni pe fiica.Depinde cat sunteti voi de pregatiti sa va intretineti singuri...de obicei, daca vad ca va intelegeti si lucrurile merg bine intre voi, mamele isi schimba atitudinea si puteti deveni o familie completa.Bafta!