| BogdanM275 a întrebat:

Am o întrebare,mai exact merita sa emigrez în alta țara deoarece,simt ca în Romania nu voi putea realiza nimic din punct de vedere profesional/finanaciar (un loc de munca bine platit și eventual o casa) și personal (întemeierea unei famili) la care mai punem si instabilitatea, corupția si incompetența din Romania, care sunt aproape insuportabile.

Sa plec sau sa raman în Romania? Și ce țara credeți ca ar fi buna pentru emigrat.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Desigur ca este mai bine afara, este cu totul un alt nivel de trai, poate sa iti confirme multi. E clar ca nu este usor la inceput, si ca trebuie ceva timp ca sa ai un salariu decent si sa poti pune mai multi bani deoparte(acum depinde si de companie, oras samd), dar in principiu daca esti ambitios si chiar vrei ceva serios, iti recomand sa pleci afara. Ca si tara nu stiu ce sa zic, probabil aproape orice tara alegi din Vest e ok.

| FaraNume1245 a răspuns:

Depinde ce știi să faci și dacă ești "angajabil". Dacă mergi într-o țară și nu știi nici limba, cam greu. Dacă n-ai nicio calificare și nici nu știi să faci nimic, nu te aștepta la îmbunătățiri majore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleacă dacă nu ai nimic de pierdut. Merită. Și eu m-aș stabili în altă țară dacă nu aș avea prea multe acasă (relații etc). Romania e o bătaie de joc la multe capitole. Sigur că nu e complet roz pe nicăieri, însă am locuit în afara și e cu totul altă viață.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, merită să emigrezi. Sunt de acord cu tot ce ai spus, chiar ai dreptate, mai ales cu incompetența și corupția. Cred că Anglia, Germania sau Suedia sunt niște alegeri bune.

| acerr a răspuns:

Pai europa e la fel peste tot nu faci mare branza niciunde, chirei 500 600 e, apoi facturi, mancare, daca ai un salar de 1300 nu poti economisii nimic, ramai aici,

| Daniel323 a răspuns:

Merita.
O sa vezi locuri si oameni noi obiceiuri limbi, etc.
Ti se largeste orizontul.
Aici printre manelisti si mancatori de seminte iti f viitorul