Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

am o intrebare; merg de 3 ori pe saptamana la facultate cu masina (distanta e de vreo 50 de km), si din oras de la mine mai iau la ocazie persoane, e ilegal lucru asta? adica, daca e sa vina politia, se va lua de mine ca nu am autorizatie sau firma de transport? dau funda. multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu este, doar ca nu ti-ai facut o ocupatie din asta si este greu de demonstrat ca incalci legea, persoanele respective fiind conoraseni si tu avand drum la facultate.
Se intampla frecvent asta si cei din masina declara ca sunt dusi gratis, fiind cunoscuti, prieteni sau rude cu soferul.

38 răspunsuri:
| Oana_9619 a răspuns:

Stai linistit. Si la mine sunt multi care fac din astea. Ii opresc politia atunci cand acea persoana asteapta "clienti", dar daca tu treci pur si simplu, iar un om are nevoie, nu este nici-o problema:*

| DANA215 a răspuns:

Conform legislatiei in domeniu, in cazul in care transporti persoane, ai nevoie de licenta de transport sau certificat de transport in cont propriu.Acest lucru in afara de faptul ca daca ai un venit trebuie sa platesti impozit, etc. Vezi OUG 34/2010. Daca ai norocul sa nu te opreasca politia e ok, dar daca nimeresti intr-o actiune pentru depistarea unor astfel de activitati nu stiu cum mai poti scapa, daca persoanele din masina nu iti sunt rude. Sa ai in vedere si ca exista art. 281 cod penal.