| ParradiSs a întrebat:

Salut TPU, am o mica intrebare, de curiozitate, daca a si fi casatorit cu o femeie de 5 ani sa zicem, i-ar dupa ne despartim, ea are vreun drept daca toate bunurile si casa sunt pe numele meu si au fost de la inceput, inainte sa ma căsătoresc cu ea?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Intreaba orice avocat. Nu devine NIMIC al ei, decat la bunurile cumparate DUPA casatorie.

10 răspunsuri:
| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Păi dacă a avut dreptul la inima ta, cum să nu aibă dreptul și la lucrurile tale?
Cum vine asta, îi dai inima dar păstrezi lucruri laughing ciudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare,

Legal vorbind da are.
Nu are avea daca inainte de casatorie ar fi semnat un contract prenuptial prin care renunta la orice pretentie in materie de bunuri in caz de divort.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Ce amuzant. Poate ne zici si in ce lege e mentionata ineptia asta...

| Cosmin86 a răspuns (pentru SilentRain):

Serios? DE CAND? Nici dupa 20 de ani de casnicie nu se intampla ce spui tu laughing

Daca nu stii NIMIC, nu-ti mai da cu parerea, ca un copil mic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ești atent, are.

| ParradiSs explică (pentru SilentRain):

Da ma, dar aici zice numai daca cumpara ceva impreuna, dar daca inainte de casatorie erau deja pe numele meu sa zicem, nu ar avea dreptul la nimic

| ParradiSs explică (pentru Cosmin86):

Pai si ia zi domne, daca tu stii, cum sta treaba?

| ParradiSs explică (pentru h379m3973423):

Da da, nu suna bine...mi se pare chiar aiurea rau

evenso
| evenso a răspuns:

Doar bunurile dobandite in timpul casatoriei se pot impartii.