| xXSubaruXx a întrebat:

Am o mica problema:
O prietena de-a mea mi-a trimis un link cu o poza care mi-a luat adresa ip.Stiu ca asta se poate pedespi prin lege.Imi poate da si mie cineva legea respectiva? Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar aflarea adresei IP nu se pedepseste, se pedepseste doar daca dupa aceea iti acceseaza calculatorul.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 360.Accesul ilegal la un sistem informatic
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice site pe care il accesezi iti ia adresa de IP, chiar si TPU. Nu e nimic ilegal in treaba asta si nu ar exista comunicatie daca serverul nu ar sti adresa IP a clientilor care il acceseaza.

| doctorandus a răspuns:

Orice website pe care-l vizitezi iti cunoaste adresa IP.