| Robert96Ares a întrebat:

Am o nelămuririe măricică,zilele trecute mi-am cumpărat o mașină,am făcut acte de V-C cu respectivul dar Masina este pe o firma nici el nu era propietar. Mi-a înmânat talonul, cartea și asigurarea care expiră și ea acuși... Fara fiscal...Pot să trec Masina pe numele meu doar cu actele pe care le am momentan? Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus contractul de vanzare-cumparare este nul, nu poti incheia legal un asemenea contract decat cu proprietarul din acte. Fiind nul contractul nu poti nici inmatricula masina pe numele tau.
Ar fi trebui sa soliciti ca vanzatorul sa-ti faciliteze incheierea contractului cu firma proprietara a masinii, in caz contrar nu trebuia sa cumperi masina. De altfel vanzatorul ar putea fi acuzat si de infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata.
Solicita respectivului sa-ti asigure incheierea contractului cu firma.

| Robert96Ares explică (pentru Ioandelasal):

Respectivul era polițist, N-am ce să mai fac...Macar pot circula cu actele pe care le am, care sunt pe firma.

| Bula a răspuns (pentru Robert96Ares):

Ai grija, sa nu se declare masina furata!
Politistii sunt "specialisti" in domeniul de a face dosare penale, mai ales daca au "boala" pe cineva.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robert96Ares):

Cu atat mai mult, spune-i sa-ti faca legatura cu patronul/conducerea firmei.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara fiscal nu poti face nimic
iar contractul de v-c trebuie facut cu proprietarul din acte al masinii