| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Am o problemă. Acum 2 zile am bătut un copil și ma va reclama la politie sa vina în septembrie cu tatal lui.Nu a fost la spital sau internat nici doar l-am bătut. Fac școala de șoferi ar fi o problemă? M-ar scoate de la școală de șoferi? Vă rog nu ma judecați am greșit am avut niște motive ma supărat și m-a luat valul...

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scoala de conducere nu este o problema, problema este ca, daca te reclama, vei avea dosar penal si poti fi condamnat penal, cel putin pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci conform alineatului 2 din art. 193 dacă unu stă în spital mai mult de 90 de zile bătăușu scapă mai iefin?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand fapta are ca urmare o perioada mai mare de 90 de zile de ingrijiri medicale se incadreaza la alta infractiune, respectiv cea de vatamare corporala si pedeapsa este mai mare, citez:
"ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."

suntserios
| suntserios a răspuns:

L ai pocnit pe unul de i ai scos dintii din simplu motiv ca ti ai adus aminte ca acum cateva saptamani a intrat in fata la coada la magazin si problema ta majora e scoala de soferi? lool

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Ți-am zis și ieri că dacă nu faci vreo infracțiune de circulație, n-are treabă cu școala. Și dacă ai face una de circulație, nu te-ar scoate de la școala de șoferi, tot ți-ar lua banii.
2. Probabil o să te bată și el, ai lui, etc, asta meriți, dar la poliție n-are ce să-ți facă dacă nu merge la spital să ia certificat de la legist.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Bine ar fi sa nu mearga la politie.Imi poti spune cu certificatul asta de la legist? Ei cand o sa vina la mine pun pe cineva sa filmeze in caz ca ma loveste in casa mea...si cred ca o sa ii scot si lui taica-su daca ma loveste in curtea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are treaba cu scoala de soferi, in rest daca nu a fost la spital nu are ce sa iti faca

| Alicezzz a răspuns:

Esti major deci raspunzi de faptele tale. Ala nu tr sa se interneze ca sa isi scoata un certificat medico legal, se scoate in 30 mim, pe baza certificatului te citeaza la politie, dai declaratie etc... cu sau fara dosar sta in mana celui.vatamat! Daca pici la intelegere cu familia baiatului le dai bani si isi retrage acuzatie! Påcat ca pentru o clipå de inconstienta, te poate costa cazierul, viitorul tau si plus despagubiri financiare fie ele personale sau direct in proces!
Cine rade si iti spune ca nu patesti nimic, este un prost neinformat! Nu vei påti doar daca partea vatamata nu se prezinta la politie.
Bafta

| Marian2314 explică (pentru Alicezzz):

Mda pana la urma a fost o minciuna...nu s-a dus la politie lol m-am speriat

| Alicezzz a răspuns (pentru Marian2314):

Ma bucur sa aud asta pentru bine tau si viitorul tau. Si ca un sfat, incearca sa nu iti faci dreptate cu pumnul ca te poate costa foarte scump! Bafta

| Marian2314 explică (pentru Alicezzz):

Multumesc!

Răspuns utilizator avertizat
| Marian2314 explică:

Mda am auzit ca i-am scos 2 dinți...

| Marian2314 explică:

Are 14 ani...va trebui sa ii plătesc pagube? Ii mai cresc la loc dinți la 14 ani sau cum vine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Mai bine îi dai niște bani să retragă tot, dacă ești sigur că a facut demersurile.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Daca vor spune ca am dat mita sa nu ma reclame? E iar o problema? Ma gandesc sa nu isi puna dantura ca apoi am ce plati

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Îți faci prea multe scenarii, nu e infracțiune.
Mergi la un mediator atunci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian2314):

Dacă chiar i-ai scos dinții, o să ai de plătit serios, de asta poți fi sigur.

| Marian2314 explică:

Poza de profil este acum 7 ani...am făcut poza la 13 ani

Răspuns utilizator avertizat
| Marian2314 explică:

L-am batut intr-un loc retras nu nu l-a vazut decat un prieten de al lui...are 14 ani copilul mi-a zis prietenul lui ca are fata sparta si i-am scos 2 dinti...

| Marian2314 explică:

Scuzati de greseli.L-am batut intr-un loc retras si doar un prieten de al lui a fost cu el.I-am scos 2 dinti si are fata cam distrusa.

| barosanu69 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic, stai linistit laughing daca nu a fost la spital nu are ce sa iti faca, nu are dovezi

| Eduard_Sorin_1990_zpcN a răspuns:

Cei aiceaaaaa?!