| Mih_Mihai_2000 a întrebat:

am o problema, am 16 ani si de cateva zile am facut un pariu cu un prieten, stiu ca este ciudat, dar am facut pariul:Cine arunca un sac de gunoi la un vecin....l.am aruncat si dupa vecinul nostru a spus ca cheama politia iau vreo amenda pentru asta.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai putea fi amendat, conform L.61/1991, rep. in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  4) aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdăresc, dacă nu s-au produs vătămări ale integrităţii corporale sau sănătăţii, ori pagube materiale;"
Amenda este de la 100 lei la 500 lei. Fiind minor limitele minima si maxima ale amenzii se reduc la jumatate, astfel ca poti fi amendat de la 50 lei la 250 lei. In locul amenzii poti primi si un avertisment, mai ales daca nu ai mai facut contraventii.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mie mi se pare ca ai cam pierdut pariul cu inteligenta... si da poti lua o amenda

| minrest a răspuns:

Pai cum sa nu iei amenda. Sper ca ai facut pariu pentru mai mult de 4000 de lei, cu depunere la un arbitru. Nu de alta, dar amenda e de 4000 de lei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La primul pariu poate castigi doar un avertisment daca nu esti diavolul cartierului.

| BroascaCuElice a răspuns:

Si ce ai castigat din acel pariu?

| FluturicaMicaMica a răspuns:

Nu ai decât să plătești amenda si daca nu cheamă politia si nu se întâmplă nimic fi mai atent (adică nu mai face pariuri de genul) si ai putea încerca niste scuze.