| FuturePlayerFootball a întrebat:

Salut TPU! Am o problema. Bunicii mei au un apartament, iar după moartea bunicii la succesiune a fost prezent bunicul, tata si fratele lui tata. Au făcut actele la notar si împărțeala pentru a reveni apartamentul tatălui. Adică, unchiul si bunicul au renunțat la averea bunicii, iar ce a mai ramas din partea bunicului i-a oferit tatălui meu prin donație ca sa aibă grija de el. După ce va muri bunicul, unchiul poate ataca acea "donație"?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg ca a fost o donatie cu sarcini.
Daca tatal tau respecta sarcinile si are grija de bunic cu ingrijirea si inmormantarea atunci unchiul nu are vreo sansa sa castige procesul dupa moartea bunicului, chiar daca l-ar da in judecata pe tatal tau.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca a semnat si unchiul tau la notar ca este de acord cu aceasta cedare prin donatie, atunci apartamentul ramane tatalui tau, cu obligatia sa-l intretina pe bunicul tau, pana la sfarsitul vietii.
Unchiul sau bunicul tau poate sa ceara prin judecatorie anularea donatiei daca tatal tau nu-si respecta decent angajamentul de intretinere a bunicului.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, poate. Dar va trebui să dovedească faptul că tatăl tău nu și-a respectat partea din contract (întreținerea bunicului).

| mi25 a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti la dat Ioandelasal.

| xpoisonxdartx a răspuns:

Asta este problemă juridică, cel mai indicat sa vorbești cu un avocat.