| octavian_stoica a întrebat:

Am o problema cu un prieten. Acesta sta in chirie, in ultima perioada nu a mai reusit sa isi plateasca chiria la timp si din acest motiv proprietarul i-a tot adaugat penalitati. Si nu sunt deloc mici aceste penalitati. Faza e ca el acum vrea sa plece fara sa plateasca aceste penalitati. Ce ii poate face proprietarul? L-a amenintat ca nu ii da lucrurile din casa. Ce poate face prietenul meu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau sa plateasca chiria iar penalitatile sa le plateasca in conformitate cu prevederile contractului de inchiriere. El este de vina ca se gaseste in asemenea situatie, trebuia sa-si plateasca la timp chiria.

| aditimus a răspuns:

Sa cheme autoritatile.