| PooChai a întrebat:

Salut,TPU!
Am o problema, daca m-ati putea ajuta...
Trebuie sa calatoresc cu avionul in strainatate in vacanta la o sora.Am un frate minor si voi face o procura, sa il pot insoti in avion.Doar ca eu voi ramane in tara respectiva,pe cand el trebuie sa se intoarca tot cu avionul.
Intrebarea e,se poate intoarce acasa cu sora noastra, ea fiind insotitoare de zbor?
E nevoie de o alta procura?
Rog doar persoanele care stiu sigur sa-mi raspunda
Va multumesc!
Funda+Vot! big grin

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tebuie o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi declara acordul ca minorul sa plece in strainatate si te indica pe tine ca insotitor major iar la reintoarcere o indica pe sora ta, nu este nevoie de 2 declaratii.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria lui + TREBUIE să aibă un însoţitor MAJOR!
În acea Declaraţie te vor indica pe tine ( dacă eşti major ) ca "însoţitor" la ieşirea din ţară şi pe sora ta ca "însoţitoare" la reîntoarcerea în ţară.

Doar părinţii trebuie să fie prezenţi la notar, dar TREBUIE să aibă/cunoască datele de identitate ale voastre...
Preferabil să aibă la ei şi o copie după actele voastre de identitate!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| PooChai explică:

Am inteles...
Dar stii cumva daca e nevoie si de prezenta surorii mele cand vom merge la notariat?
Pentru ca, dupa cum am mentionat mai sus, ea e plecata de mai demult...

| alessia5158 a răspuns (pentru PooChai):

Nu trebuie sa te prezinti, nici tu nici sora ta --- doar parintii minorului trebuie sa fie prezenti la notar! Pentru intocmirea declaratiei este nevoie doar de copii dupa actul de identificare ( carte de identitate sau pasaport) atat al tau cat si al surorii tale.
La iesirea din tara a minorului, politia de frontiera va solicia insotitorului extrasul de cazier judiciar. Pentru informatii direct de la sursa, intra in sectiunea "conditii de calatorie cetateni romani minori" din stanga paginii site-ului oficial:http://www.politiadefrontiera.ro/

| Ioandelasal a răspuns (pentru PooChai):

Nu este nevoie de prezenta nici uneia, doar a parintilor, care trebuie sa aiba datele voatre(nume si prenume, CNP, nr. si seria actului de identitate si data emiterii).