| RobertMrc a întrebat:

Salut TPU! Am o problema mare, i-am dat cheia de la masina unui prieten s-o tina, am specificat, s-o tina, nu sa mearga cu ea, pana cand m-am dus sa iau ceva de sus. Acesta a pornit masina si a intrat cu ea intr-un geam pe care l-a spart, proprietarul geamului nu vrea sa-i dam bani sa repare ci vrea pe asigurarea mea, iar eu nu doresc, cum pot face ca prietenul meu sa plateasca, nu eu pe asigurarea mea?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Il dai in judecata pe parte civila pe prietenul tau
pana atunci omul are tot dreptul sa iti ceara asigurarea ca asa se face legal.

Răspuns utilizator avertizat
| RobertMrc explică (pentru suntserios):

Mai multe detalii te rog

| RobertMrc explică (pentru suntserios):

Vreau mai multe informatii

| suntserios a răspuns (pentru DumitruRobertIonut):

Că i-a stricat un bun

| suntserios a răspuns (pentru RobertMrc):

Nu am alte detalii. Te interesezi singurel. Eu am dat doar o idee

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

Adică, i-ai încredințat mașina. Până lămurești treaba în instanță cu "prietenul", dă -i păgubitului polița de asigurare. Ești direct răspunzător de daună.

| RobertMrc explică (pentru IceRope):

I-am dat doar cheile, nu si acordul de a conduce masina mea

| IceRope a răspuns (pentru RobertMrc):

Dovedește!

| RobertMrc explică (pentru IceRope):

Filmarile din fata blocului

| IceRope a răspuns (pentru RobertMrc):

Sunt irelevante, dacă nu au și fișier audio în care să se audă clar cum îi spui tipului doar să țină cheile. Oricum, toată treaba e cusută cu ață albă. Nu ești credibil și nu ai vreo șansă în instanță.

| Cksihja a răspuns:

De ce i-ai dat cheile pe când puteai să le ții tu? Întru-n fel ești responsabil.

| RobertMrc explică (pentru Cksihja):

Fiindca ii era frig

Răspuns utilizator avertizat