| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema : Mi-am pus internet de la Romtelecom cu viteza de 5mb/s si cand descarc, ceva mi se descarca, cu 500-600kb/s. De ce si cum as putea rezolva problema?
Funta si vot!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru descarcare viteza trecuta in contract se imparte la 8, deci viteza maxima de descarcare ar fi de cca 640 KBps, asa ca este in regula daca atingi 600 KBps.

3 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Degeaba ai tu conexiune de 100Mb/s, daca cel de la care downloadezi, are o conexiune de 1Mb/s.

| doctorandus a răspuns:

1 octet=8 biti, d-aia.

| Radu284 a răspuns:

Viteza din mbps se imparte cam la 10 ca sa iti dea mega bytes pe secunda. De ce la 10? Pentru ca un octet are 8 biti, iar restul de 2 biti se duc pe alte chestii (headere, controlul transferului, etc.).