| nicaseby a întrebat:

Am sa dau examenul auto la categoria B si ma apuc acum de invatat, chiar daca voi incepe examenul abia peste 4 luni, am aflat ca nu este necesar sa iti cumperi acea carte din care poti invata regulile, etc...
Am aflat de acest site http://e-drpciv.ro/,am selectat categoria B si imi arata sub acel chenar de culoare albastra; Mediu de invatare,chestionare auto,program de fidelizare,variante corecte, curs de legislatie, etc.
Eu pana acum doar legislatia am invatat-o si indicatoare si marcaje
Vreau sa stiu ce mai trebuie sa invat de acolo?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa inveti cam tot, adica sanctiuni si contraventii, prim ajutor, mecanica, conduita preventiva, semnalele politistului, oprirea si stationarea, depasirea, trecerea la nivel cu cale ferata, etc. dar nu sa le tocesti, mai mult incearca sa le intelegi.

Daca faci mediul de invatare de 2-3 ori pe e-drpciv iei sala cu 26/26 mai mult ca sigur.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principal trebuie sa inveti OUG 1952002 (Codul rutier), rep. in 2006 si Regulamentul de aplicare, ambele cu md. si compl. ulterioare, de asemenea este bine sa citesti si Ordinul MAI nr. 2682010, le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise, drpciv.ro si tot aici poti face si chestionare.
Nu stiu cum este pe site-ul indicat de tine, nu l-am folosit, doar am citit ca si acesta este bun.