| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu doua intrebari in legatura cu cutitele.
1. Ai voie sa le porti?
2. Ai voie sa le folosesti pentru autoaparare?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Da, ai voie sa le porti, cu exceptia unor anumite locuri si evenimente si ai voie sa le folosesti pentru autoaparare, fara a depasi limitele legitimei aparari.
Utilizatorul danyell86 ti-a citat infractiunea din Codul penal, este foarte clara privind locurile si evenimentele unde n-ai voie sa porti un cutit.
Fara drept inseamna sa folosesti cutitul pentru a ataca alta persoana, atunci cand tu ai fi atacatorul sau sa depasesti limitele legitimei aparari, de ex. o persoana iti da o palma si tu il lovesti cu cutitul.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Si este precizata undeva aceasta "limita legitimei aparari"?
(ma refer la o lege)

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform Codului penal, citez:
"ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."
Se depaseste limita atunci cand apararea depaseste atacul, asa cum ti-am spus in exemplul din primul raspuns.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 da (da' nu la brâu ca Avram Iancu)
2 evită asta - până interpretezi corect legea ori te termină atacatorul ori faci o gafă și tai pe cine nu trebuie

| dannyel86 a răspuns:

"CAPITOLUL I
Infracţiuni contra ordinii şi liniştii publice
Art. 372
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Imi poti explica te rog ce inseamna "fara drept"?