| Mazzuccato78 a întrebat:

am si eu o dilema. Sunt pe cale sa achizitionez o casa construita in anii 2000 si dupa un Plan de amplasament actualizat am remarcat ca terenul sa decalat cu aprox 1m spre vecini si o parte din lateralul casei intra peste hotar. Cum se poate reglementa situatia sa nu ajung sa demolez portiunea din casa? Azi intre casa si gard sunt peste 1 m latime si 27m liniari latimea terenului, si nu am nici un fel de ferestre pe partea vecinului, eu nu am nici o problema sa i cedez acea bucata vecinului dar cum rezolv cu coltul casei care intra la el pe hotar cu aproximativ 50-100cm la el in hotar conf noului plan de amplasament. Precizez ca pe planul vechi pana sa se treaca la cel degital nu se incalca proprietatea!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa te intelegi cu vecinul si ai 2 posibilitati:
1.Un contract de schimb pe terenuri.
2.Cumperi de la vecin suprafata de teren ocupata de casa ta.