| Adelin201874 a întrebat:

am si eu o intrebare am varsta de 16 ani m-a prins poliția conducând un autovehicul fara a deține permis de conducere, mi-au făcut dosar penal, dar întrebarea mea e mai pot da de permis la 18 ani?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns precis, avand in vedere ca n-avem de unde sti perioada pe care o sa se ia impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate.
Dupa expirarea perioadei masurii educative trebuie sa mai treaca cel putin 6 luni pana vei putea sustine examinarea pentru obtinerea unui permis de conducere.