| AllexXtreme a întrebat:

am si eu o intrebare, daca un hoț intra noaptea peste mine in casa sa ma omoare, eu am voie sa il omor? Adica patesc ceva intru in puscarie ca l-am omorat pe proprietatea mea?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu, teoretic e legitima aparare, nici nu ar trebui sa clipeasca procurorii sau judecatorii vreo vinovatie asupra ta, doar te aperi.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Solutia pentru autoaparare https://www.spy-shop.ro/......jouli.html ai tras 2 cartuse in zona sensibila apoi ii tragi una peste fata si il scoate politia la puscarie, dupa se va speria sa te vada afara

| Freya1 a răspuns:

Normal nu ar trebui să faci pușcărie.Dar la noi in tare faci mai mult ca sigur.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Este legitimă apărare, dar știam că depinde de circumstanță și de lovitura cauzatoare de moarte, iar acestea vor decide dacă vei fi trimis în pușcărie sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se constata ca a fost in legitima aparare Nu., Dar depinde de la caz la caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legitima aparare trebuie facuta STRICT pentru aparare si nu ar trebui sa depaseasca gravitatea atacului. Cel putin asa stiam eu.

| AllexXtreme explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!