| KanameKuran a întrebat:

Am si eu o intrebare, stiti cumva de la ce varsta ai voie sa detii o arma letala(sau nu)?
Si in tari (din Europa de preferat) poti sa obti un permis de portarma letala (sau nu) la varsta de sa zicem 15-16 maxim 17 ani?
Promit ca dau funda la cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| wj a răspuns:

Nu poti obtine nicaieri permis de portarma la mai putin de 18 ani si daca e pentru propria aparare, iti trebuie dovezi ca chiar ai nevoie. Oricum, e foarte multa bataie de cap cu o arma, de la modul de depozitare pana si la faptul ca ai pus mana pe ea in scopul de a te apara. citeste aici http://www.politiaromana.ro/acte_necesare_permis_arma.htm

| KanameKuran explică (pentru wj):

Pai la cate imi trebuie, este mult mai usor sa ii dau mita(daca a-s avea) tipului de la magazin si gata... happy

| wj a răspuns (pentru KanameKuran):

Daca ar fi asa usor. toata lumea ar avea arme. Degeaba dai mita pentru ca sunt registre cu armele din magazin, sau ce urmeaza a fi aduse, si armele de iesire, si facturi, si o gramada de hartogarii. Mai bine renunta la idee, armele nu sunt sanatoase pentru nimeni.