| Alberto0512 a întrebat:

am si eu o întrebare, sunt cu o prietena mai mica de vârstă, mai exact 16 ani neîmpliniti, vrea sa se mute la mine, merge la politie si da declarație ca este de acord sa se mute la mine, fara obligație sau altceva, mai poate sa facă ceva părinții ei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are nici o atributie in cazul expus si nu o sa-i primeasca declaratia. Parintii pot solicita printr-o actiune in justitie obligarea ei sa se reintoarca la domiciliu si daca judecatorul o obliga si ea nu vrea sau tu te opui, pot apela la un executor judecatoresc si doar acesta poate solicita interventia politiei, dar numai daca exista opunere la executare.

| Alberto0512 explică:

Adică, mna daca este gen mama ei sa se ducă la politie nu poate face nimic sa inteleg nu?, doar prin judecata, daca ea este de comun acord ma refer minoră având vârsta pe care o are, ii se respinge decizie de a rămâne cu mine?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool ce amuzanți sunteți ăștia cum O sa dea o declarație la 15 ani ca vrea sa stea și sa facă sex cu un bărbat. Serios, cine crezi ca ia în serios o asemenea declarație din partea unui minor.

Vezi sa nu faci și tu un pic de pușcărie în caz ca reiese ca o abuzezi sexual dinainte sa împlinească 15 ani.

PS. De curiozitate, se ce vrei sa ii strici copilăria?

| Alberto0512 explică (pentru suntserios):

De curiozitatea ta, nu am intretinut relatii sexuale cu ea... nici pana la ora actuala.

| Alberto0512 explică (pentru suntserios):

Daca nai citit bine, este faptul ca are 15 ani impliniti, in aprilie implineste 16, doi la mine nici nu vreau sa intretin relatii sexuale cu ea... si trei la mine nu comenta daca nu citesti tot...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alberto0512):

Am citit suficient de bine, de aia am si scris

"Vezi sa nu faci și tu un pic de pușcărie IN CAZ CA REIESE ca o abuzezi sexual DINAINTE sa împlinească 15 ani. "

| Alberto0512 explică (pentru suntserios):

Am inteles, idee ee ca nu vreau sa intretin relatii cu ea, ca stiu ce ma asteapta pe urma de aceea si rabd nu fac nimic...