| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire in legatura cu acordarea burselor sociale studentilor. Bursa sociala pe caz medical este conditionata de venit sau este de ajuns sa aduci doar dovada bolii de care suferi? Din metodologia pe care am citit-o ar reiesi ca este acordata strict pe acest criteriu.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu se tine cont de venituri la bursa pentru cei care sufera de bolile pentru care se acorda bursa.
La dosarul de bursa se depune doar adeverința medicală alaturi de o cerere si o copie a actului de identitate.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru cei bolnavi bursa sociala nu este conditionata de venitul pe membru de familie.
Conform HG 558/1998, Anexa nr.2 - Criterii generale
de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin material pentru studenţii şi cursanţii din învăţământul superior de stat, cursuri de zi, citez:
"8. Bursele de ajutor social se acordă:
a) studenţilor integralisti din instituţiile de învăţământ superior de stat, cărora li se aplică prevederile art. 10 lit. r) din Legea nr. 42/1990, republicată, în baza certificatului eliberat de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990, care atesta calitatea lor ori a unuia dintre părinţi de "Luptători pentru Victoria Revoluţiei Române din Decembrie 1989" sau de "Erou-martir" - cu una dintre menţiunile: rănit, reţinut, rănit şi reţinut, remarcat prin fapte deosebite, însoţit de brevet semnat de Preşedintele României;
b) studenţilor orfani, celor proveniţi din casele de copii sau plasament familial, care nu realizează venituri;
  c) studenţilor bolnavi TBC care se afla în evidenta unităţilor medicale, celor care suferă de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficienta renala cronica, astm bronşic, epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de SIDA, spondilita anchilozanta sau reumatism articular;"