| TDSDARK a întrebat:

Salut, TPU.
Am si eu o nelamurire. Poti circula cu masina cu numere de Austria in Romania fara RCA/cartea verde.
In Austria cand esti oprit de politie, ei te verifica dupa numerele masinii daca nu ai RCA-ul la tine.
Dar in Romania cand mă vor opri si eu nu am cartea verde? Sau mai bine zis, pot trece vama fara cartea verde la mine?
Sper sa mă lamuriti. Dau fundă, mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula fara sa ai asigurare, obligatorie sau facultativa. De asemenea, daca ai asigurarea facuta in strainatate, este bine sa ai actul de asigurare la tine, astfel va trebui sa astepti pana vor face verificarea in strainatate, inclusiv la vama.
De asemenea ai putea fi chiar amendat, avand in vedere prevederile Codului rutier, citez:
"ART. 35.
  (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."