| AntonIoan13 a întrebat:

am si eu o problema. Acum ceva timp, mai exact 1 an am primit o amenda de la politia locala in valoare de 250 de lei, ideea este ca nu am platit aceasta amenda, iar pana ieri nu am primit nimic in posta. Ieri am primit o instiintare legata de amenda. Mentionez ca la data la care am luat amenda, aveam varsta de 16 ani. Cat timp am la dispozitie ca sa platesc amenda, unde trebuie sa merg ca sa o platesc si care sunt consecintele in cazul in care nu reusesc sa o platesc la timp?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca ai primit instiintarea de la compartimentul de impozite si taxe a primariei de domiciliu, prin care te instiinteaza ca vor declansa urmarirea silita daca nu platesti in termen de 15 zile.
Ai timp sa platesti amenda pana la termenul indicat in instiintare. Daca nu o platesti se va declansa urmarirea silita. Daca nu se poate incasa amenda prin urmarire silita va fi sesizata instanta de judecata pentru a transforma amenda in munca in folosul comunitatii.

1 răspuns:
| Codrinn69 a răspuns:

Daca nu vrei sa muncesti pentru ei, fa bine si plateste amenda cat mai rapid.