| Davidalx a întrebat:

Am si eu o problema... am comandat de pe Olx un joc watch dogs pentru ps4. am vorbit cu persoana respectiva si mi-a zis ca nu poate sa-l trimita doar prin posta deoarece curierul din orasul lui s-a desfintat. Coletul a ajuns dupa 2 zile prin posta, l-am desfacut in posta si am constatat ca, coletul era o cutie de detergent cu niste hartii mototolite. Am intrebat postarita daca poate sa imi dea banii inapoi si sa ii dau coletul iar ea a spus ca nu. Am sunat la Olx si au spus ca o sa ii inchida contul lol poate sa isi faca inca o suta... in fine. Escrocul a dat un nume fals si nicio adresa iar cand l-am sunat a zis ca nu a trimis asa ceva si a inchis telefonul. ce pot face in aceasta circumstanta? am fost la politie am depus o plangere dar am retras-o deoarece mi-a fost frica ca poate face ani buni de inchisoare si se poate razbuna urat. Multumesc, astept raspuns.

8 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Te contrazici singur la final, parca ai zis ca a pus un nume fals, cum e posibil sa depui plangere atata timp cat nu stii numele real?
In al doilea rand prin curier orice colet se scrie datele dupa buletin, numele acela e imposibil sa fie fals.
Poate a pus un prieten sa trimita coletul sau pe bunicasu sau oricine altcineva dar cand se trimite un colet se trimite cu date reale, nu cu unele imaginare.

| Davidalx explică (pentru Evolution):

Da.m-am convis. el a pus nume fals si op 39 adica care nu exista. a pus coletul la o posta din sectorul 2 si stiu ca are 20 de ani ca scrie pe olx ca e 95 la nume. si avea si voce de pustan la telefon in fine. pentru 1 milion nu stiu ce rost are sa umbulu pe la poltitie

| mihai69 a răspuns:

„Escrocul a dat un nume fals si nicio adresa iar cand l-am sunat a zis ca nu a trimis asa ceva si a inchis telefonul. ce pot face in aceasta circumstanta? am fost la politie am depus o plangere dar am retras-o deoarece mi-a fost frica ca poate face ani buni de inchisoare..."
Păi ori a dat un nume fals, ori nu. Probabil că nu, altfel nu poate ridica banii (rambursul) de la colet de la poștă. Iar dacă ți-ai retras plângerea, ești cel mai mare fraier. Chiar dacă face pârnaie, o face din cauza lui (că e bou), nu dintr-a ta! Așa, nu ai făcut decât să-i fii complice la viitoarele țepe!
PS- să vă fie învățătură de minte să mai folosiți site-uri de comerț care nu au nicio referință asupra vânzătorilor!

| Davidalx explică (pentru mihai69):

Ai dreptate... nu stiu ce sa fac in continuare...

| Davidalx explică (pentru mihai69):

Crezi ca are rost sa refac plangerea maine? Voi recupera banii?

| mihai69 a răspuns (pentru Davidalx):

Ai mari șanse să iei banii înapoi, dar și să-i administrezi dobitocului o lecție. Repune plângerea.
Niște date reale trebuie să existe pe undeva, altfel NU ar fi putut încasa banii de la tine!

| Evolution a răspuns (pentru Davidalx):

E clar ca nu vei mai vedea banii si data viitoare nu mai lua dupa site-uri gen olx, tocmai si alte prostii care vand toti tiganii.
Daca iei de pe site-uri din'astea sa iei doar din orasul tau sa testezi inainte sau te uiti la recenzii de la utilizatori.
Cei mai sigur iei de pe okazii, garantie de livrare si calificative.
Nu va mai luati dupa toate porcariile de site-uri facute de tigani.

| ShoboM a răspuns:

Salut, depune plangerea la politie si asteapta sa il gaseasca, pe cand il va gasi si va vedea ca nu te joci iti va propune sa retragi plangerea pentru o anumita suma de bani sau la cat va intelegeti, dupa ce iei banii retragi plangerea (asa se procedeaza in general). Nu face puscarie, poate ii da cu suspendare.