| bdragnea22 a întrebat:

Am si eu o problema!
M-am transferat de la mate-info normal la mate intensiv info in aceasta vara.
Fiind in clasa a 11-a acolo e prea avansata informatica si nu inteleg nimic.
Ideea e ca m-am transferat la alt liceu si as vrea sa aflu daca pot sa revin la liceul la care am fost,tot la mate info doar ca nu in clasa la care am fost.
Stiu ca exista situatii exceptionale in care se pot face transferuri si eu as vrea sa ma transfer inapoi, acum, in timpul semestrului profitand de o situatie din asta.
Va rog sa imi spuneti daca se poate!
Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Repet fără citate din legi: Se poate, vorbește cu directorul de unde ai plecat

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar in cazul unor situatii de exceptie, conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr./2016, citez:
" (4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."
Daca te incadrezi in una dintre aceste situatii poti depune cerere de transfer. Trebuie sa stii ca liceul de transfer nu este obligat sa-ti aprobe transferul.

| bdragnea22 explică (pentru Ioandelasal):

Si crezi ca situatia in care ma aflu EU se poate incadra?

| Ioandelasal a răspuns (pentru bdragnea22):

N-am de unde sti, tu stii daca te afli sau nu intr-una din situatiile expuse in regulament.

| bdragnea22 explică (pentru Ioandelasal):

Da,dar nu stiu daca situatia mea se incadreaza la chestia aia cu intensiv si as vrea sa vad si parerea ta

| Ioandelasal a răspuns (pentru bdragnea22):

Nu se incadreaza, este vorba de o limba straina si nu de informatica.

| sierra1 a răspuns:

Se poate, vorbește cu directorul de unde ai plecat

| bdragnea22 explică (pentru sierra1):

Chiar si in timpul semestrului?
Nu imi place deloc nici liceul si as vrea sa plec cat mai repede

| bdragnea22 explică (pentru sierra1):

Ok

| sierra1 a răspuns (pentru bdragnea22):

Repet fără citate din legi: Se poate, vorbește cu directorul de unde ai plecat

| xkcszerokcszx a răspuns:

Nu, invata info animalule

| sierra1 a răspuns (pentru xkcszerokcszx):

De ce-i spui așa?