| SmokeDeejay a întrebat:

Am terminat și eu anul trecut liceul și am zis sa bag șomajul pentru că tot stăteam acasă. Acolo nu s-a spus că e obligatoriu și am parcurs 2 luni. Acum ne amenință că dacă lipsim sau ceva ne pune sa dăm banii pe analize pe nu știu ce și noi primim 250 lei de pe șomaj și în rest drumul + ce mai mâncăm este din buzunarul nostru. Pot face cumva sa nu mă mai duc... Că ies foarte tare in pierdere. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti la cursuri nu vei mai primi indemnizatia de somaj, conform Legii nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;"
Ca sa nu mai mergi si totusi sa primesti indemnizatia ar trebui ca refuzul tau sa fie justificat, de ex. pe motive medicale, ca nu esti apt medical pentru ospatar.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti scrie mai cu inteles? De unde sa lipsesti? Te-au trimis la curs de la A.J.O.F.M? Daca da, pierzi doar somajul. Nu platesti nimic din mana. Daca la asta te referi.

| SmokeDeejay explică (pentru darrio2007):

Fii atent. M-am înscris la șomaj, și au zis sa fac cursuri obligatorii. Dacă încetez aceste cursuri de ospătar ei mă amenință că plătesc pe puțin 1500lei + șomajul primit daca nu mai vin la cursurile astea.

| darrio2007 a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Nu e normal asa ceva. Intereseaza-te mai bine despre chestia aia cu 1500 de lei. E teapa curata. Nimeni nu te duce la curs asigurandu-ti transport si masa. Ai semnat vreun contract in care se stipuleaza asa ceva?

| SmokeDeejay explică (pentru darrio2007):

Știu că nu este. Ne-au făcut promisiuni la început, că vă dăm și facem și dregem, iar acum nu avem nimic. Am niste vecine au făcut cursuri de babysitter dar au primit transportul o masa și chiar la sfârșit pe lângă diploma inca 1000ron înafara de 150-200lei pe luna. Iar noi chiar așa.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate asa este legea!
Te baga gratis la cursuri pe perioada cat iti dau somaj, ca sa te califici intr-o profesie.
Daca refuzi, ti se opresc banii de somaj!

| SmokeDeejay explică (pentru Violleta2022):

Iar dacă refuz acum sau sa le zic că numai vreau sa particip?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Poti sa le spui, dar legal trebuei sa dai banii inapoi.
Asa faci dovada ca nu vrei sa muncesti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce ca statul iti da si bani si cursuri tu tot acasa cu curul in fata PC ului vrei sa stai?

| Mejdej a răspuns:

Salut nu inteleg unde sa nu mai mergi? Sa mergi la somaj?

| SmokeDeejay explică (pentru Mejdej):

Deci noi luam șomaj, și ne-a zis că sa facem aceste cursuri de ospătar. Am înțeles că sunt pe fonduri sau cum sunt și trebuia să avem asigurat transpot, 1 masa + ceva bănuți. Și eu iau 250lei de pe șomaj și drumul + ce mănânc este de la mine din buzunar. Și ne tot amenință că veniți, că veniți căci dacă nu ne pune să plătim cat nu face. După ce că am platit mai mult de la mine sa dau și mai mult...

| Mejdej a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Pai trebuie sa te mai prezinti si tu din cand in cand la curs, si eu am facut si am mers foarte rar nu e faza ca te pune sa platesti, e faza ca te pune absent ca la scoala si pierzi cursu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Nu fi tembel, asta e meserie de viitor. Fara nici o urma de gluma, sunt foarte serios. Gindeste-te ca altii dau bani pe curs din buzunarul lor, iar tu faci cursul gratis. Ca drumul, ca ce maninci... ghinion. O sa ti le scoti inzecit daca esti serios. Din pacate, din ce vad eu, nu esti. Asa e ca ai votat cu pesedeul?

| ALGator a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Dacă tot iei "transpot, 1 masa + ceva bănuți" și nu ai nici nu te-ai gândit să mergi la curs și să îl termini ca sa te alegi cu o meserie? Nu se știe niciodată la ce îți folosește. Și citi ani durează cursul ăsta cu totul, 6 luni?

| ALGator a răspuns (pentru SmokeDeejay):

"Ne-a zis".
Nu erau și alte cursuri? Poate voiai să urmezi alt curs.

| SmokeDeejay explică (pentru ALGator):

Pai cursul este de ospătar, eu in nici un caz nu voiam așa ceva. Și ne-au zis că este obligatoriu, indiferent de curs. + Că facem la un local unde nu are clienți și merg plătesc drum, plătesc să mănân, plătesc cafeaua, plătesc suc, absolut tot. Nu este vorba că stau în fața la PC și primesc bani, e vorba că merg stau degeaba și dau bani de la mine din buzunar.

| ALGator a răspuns (pentru SmokeDeejay):

Da, e pacat. Trebuia sa fi putut alege un alt curs.