| LauRENtZyu9112 a întrebat:

Am un abonament de telefonie, pe care sunt mai multe numere, iar pe unul dintre ele vreau sa il portez luna aceasta in alta rete. Mai am 2 luni de perioada contractuala, si am fost de acord sa platesc in avans facturile ramase(urmatoarea factura plus contravaloarea urmatoarei facuturi pe numarul care vreausa il portez), dar mi s'a spus ca desi achit integral, mai este si o taxa de reziliere. Este legala aceasta taxa, dc eu sunt de acord sa platesc in avans lunile ramase? Mentionez faptul ca la prelungirea contractuala, au fost prelungite 4 numere si am primit 2 telefoane.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este legala taxa.
http://www.legi-internet.ro/......atori.html
Deasemenea nu trebuie sa platesti lunile din abonament ramase ci doar luna din momentul portarii. Daca nu te intelegi cu ei, anunta-i in scris (pacat ca nu mi-ai spus providerul!) si apoi porteaza numarul. Daca nu inteleg ia legatura cu ANPC: http://www.anpc.gov.ro/articol/575/date-contact

| LauRENtZyu9112 explică (pentru Salontanul):

Vodafone este providerul, dar nu mai zic ce probleme am mai avut cu ei..eu doua numere le platesc de doi ani degeaba, deoarece sunt expirate, aceste lucru aflandu-l ieri cand am fost la un Vodafone mai mic intr-un mall.

| Salontanul a răspuns (pentru LauRENtZyu9112):

Uite aici poti sa-i contactezi si sa le scrii: https://www.vodafone.ro/personal/asistenta/contact/
Si iti sugerez sa trimiti si in scris cu confirmare de primirea aici: Vodafone România S.A.
Centrul Internațional CDG, Piaţa Charles de Gaulle nr. 15, Sector 1, Cod Postal 011857,

| yonuts01 a răspuns:

Salut.sunt legale taxele.indiferent la ce rețea de telefonie mobila ești acum ți se va impune taxa de justa despăgubire.nu are nici o relevanta ca plătești facturile în avans pentru numărul respectiv.in momentul în care portezi numărul înseamnă că rezilieze contractul înainte în încheierea perioadei contractuala.din punctul meu mai așteaptă cele 2 luni ca nu rentează sa faci portarea acum.bafta

| Salontanul a răspuns (pentru yonuts01):

Nu vorbi prostii! Orice prevedere care este impotriva legii face contractul nul de drept. Nici o taxa nu este legala! Citeste legea si apoi vorbesti. Mai citeste si explicatiile unui avocat: http://legestart.ro/......enea-taxa/