| WalkerHarris a întrebat:

Salut, TPU. As avea si eu o intrebare legata de scoala. Depinde de domnul director daca iti este aprobata cererea la un alt profil sau nu? Pentru ca din surse sigure, am aflat ca dansul nu ar mai vrea sa faca mutari, chit ca media mea este peste a ultimului admis. Pur si simplu nu mai vrea dansul. Se poate pedepsi legal chestia asta? Ce as putea sa fac in privinta asta? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aprobarea pentru transfer se da de catre CA al liceului de transfer. Sigur ca directorul are un cuvant greu de spus in sedinta CA.
Si transferul nu este un drept fundamental, prevazut de Constitutie, este doar o posibilitate pentru elev, astfel ca, daca exista vreun motiv pentru care nu se aproba, nu poate fi pedepsit nimeni.
Si pricum transferul de la un profil la altul nu se poate face in cl. a IX-a ci doar in vacanta de vara de dupa cl. a IX-a.

| WalkerHarris explică (pentru Ioandelasal):

Am facut cererea de transfer, dar data trecuta m-am mutat de la un alt liceu la asta, si eu am fost la asta pana am dat capacitatea. Si de aia poate nu i-a cazut bine...

| Ioandelasal a răspuns (pentru WalkerHarris):

Din ce spui n-ai fost la liceu ci la gimnaziu, indiferent ca gimnaziul a fost in aceeasi cladire cu liceul.