Întrebare recomandată | Andrei007007 a întrebat:

As dori sa intreb, sa zicem ca am vreo 200.000 de euro si vreau sa cotizez la pensie punand deoparte ceva bani si desigur nu vreau sa lucrez la vreo firma sau ceva facand asta, ci vreau sa platesc eu din banii mei acea cotizatie, pot face asta stand acasa si platind pe fiecare luna o suma de bani ca si cum as lucra? Va multumesc si astept raspunsuri serioase!

Răspuns Câştigător
| Daniel323 a răspuns:

Se poate plati.
Trebuie sa faci un contract cu casa de asigurari sociale.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu acei bani, daca-i investesti destept in imobiliare, castigul tau lunar va fi mai mare decat pensia care ti-ar rezulta in urma depunerilor. Imobilele iti raman, le poti da in chirie sau le poti valorifica oricand.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti beneficia de o pensie de stat (pilonul 1):
https://www.think-business.ro/pensie-de-la-stat-daca-nu-lucrezi/
Poti benficia si de o pensie suplimentara, privata (pilonul 2): http://bit.ly/2NpbL3o

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu 200.000 euro investești si daca iti merge minte ai 20.000.000 pana la pensie

| Wr3nch a răspuns:

Nu.

| laSoledad a răspuns:

Da, se poate, facand un contract de asigurare cu casa nationala de pensii sau poti cotiza la fel de bine la privat direct, gen asigurarile de pensie private de la ING sau NN.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă tu nu muncești, nu ai firma, de unde ai avea 200000 de euro?

| acerr a răspuns:

Da.se poate
daca te intreb cum ai resusit sa stangi acesti bani, sau o mostenire sau la loto? pentru ca suma este heheehe... de ce nu te informezi la o banca din luxembrug? acolo se dau dobanzi mari si daca ai vre o 2000 euro pe luna, nu trebuie sa mai cotizezi

| christine99 a răspuns:

"Am vreo 200.000 de euro [...], nu vreau sa lucrez la vreo firma" ce fel de infractor esti sau vrei sa fii laughing

| Ralena a răspuns:

Fa un calcul prima data sa vezi cat trebuie sa platesti si cat va fi pensia dupa aceea. Calculul exista si concluzia este ca nu renteaza. Este mult mai rentabila o investitie cu venit pasiv. Dar da, se poate, ca asta era intrebarea.

| Adrian7art a răspuns:

Da merge
Dar nu mai vorbi de sume din astea fabuloase că pari penibil. happy