| damanda1 a întrebat:

as dori sa stiu daca sunt notate in pasaport tarile pe care le vizitez, de curand mi-am facut pasaport pe 5 ani, si daca nu sunt notate cum pot dovedi ca am fost in acele tari (vreau asta pentru ca este un plus in aplicarea pentru viza de america)

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

La controlul vamal va trebui sa prezinti mereu pasaportul si sa ceri special stampila cum ca ai nevoie sa demonstrezi calatoria mai tarziu.

Asta trebuie sa faci in UE.

Alte tari precum Turcia iti pun automat stampila si la intrare si la iesire.

Alte tari iti pun la intrare, dar nu iti spun la iesire pe ideea sa nu iti consume pasaportul.

Pe scurt, trebuie sa ceri la controlul vamal.