| Anonimusrocraft a întrebat:

as vrea sa ies cu laptopul din tara mai exact in Germania, are ceva daca nu e windows original? Trebuie sa duc bonul de cumparare cu mine?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu l-am dus de 2 ori pana acum.
Windowsul era original, insa aveam altceva... mult mai problematic decat un amarat de Windows.
La vama la unguri (si mai nou, la austrieci), in mod normal nu te controleaza nimeni.
Insa am mers cu o firma de transport, si dau bacsis vamesilor.
Daca mergi cu masina mica si nr de Romania, e posibil sa fii controlat la unguri. Totusi, NU au treaba cu ce ai in laptop.

Ii intereseaza sa le dai bani laughing si sa nu transporti persoane clandestin, sa nu ai animale fara acte, sa nu transporti produse interzise (mai mult de 1 bax de tigari, vin de casa mai mult de 1 l, carne, etc)

La austrieci o sa ii intereseze de aia mici si negri. Din Asia, nu made in Romania.

Singurul pericol poate fi politia de frontiera din Germania sau Austria, ce opreste random cate o masina (de obicei nu masini mici, de la 7 locuri in sus) si o controleaza... "si in cauciucuri".
Zicea un sofer de la firma de transport ca in 11 ani a fost oprit de 2 ori pentru astfel de controale.
Descarcat tot din masina, confiscat ce nu era legal, amenzi (pana si pentru muzica MP3 din modulatorul pentru bricheta).
Dar probabil ca masinile mici scapa de astfel de controale, se orienteaza spre cele cu mai multi pasageri, unde au sanse sa gaseasca mai multe dintr-o lovitura.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu îți verifica nimeni ce Windows ai daca e sau nu original, atât cu avionul sau cu mașina de cate ori am mers am trecut fără probleme. Vameșii mai mult fac control când văd ceva mai suspect ori sa zicem ce le sare in ochi și așteaptă ceva "bun" sa le dai, in rest totul e ok. Eu in februarie am trecut cu o dubă plina de saci încărcați cu hainele personale și alte cutii și vameșul de la Nădlac s-a legat de ele că cică trebuie sa am acte. Ce puii mei acte sa am la lucrurile personale pe care le transportam spre casă în Grecia din Germania! Și apoi ne-a lăsat să trecem daca ii dam o pungă de Haribo laughing și asta a fost. Era vameșul roman înfometat că a văzut numerele de înmatriculare nemțești. Stai liniștit, ei se leagă de altceva când sunt prea plictisiti, nu de lucruri mici precum laptopurile...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te controleaza nimeni in laptop

| sierra1 a răspuns:

"are ceva daca nu e windows original?"
- nu te lăuda cu asta!
- pune totuși o parolă pe cont, așa, de siguranță/

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca ai documente stocate, secret de stat: primesti cam 15 ani de detentie. dar in rest: nici dracu nu te intreaba