| AndreiSuveranul2000 a întrebat:

Aș vrea sa știu dacă ați fi de acord cu următoarele.

Legalizarea Drogurilor ușoare, Legalizarea Prostituției și legalizarea Armelor.

Aș dori argumente pro și contra pentru care nu sunteți de acord cu astfel de schimbări.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Legalizarea Drogurilor ușoare, Legalizarea Prostituției

Da

legalizarea Armelor

in nici un caz, vezi america unde e legalizata, nici nu vreau sa imi imaginez cum ar fi asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da cu legalizarea marijuanei doar in medii cat de cat controlate... cum sunt cafenelele din Olanda.
Da cu legalizare prostitutiei. E clar ca se vor obtine numai avantaje.

Cu armele as fi de accord doar daca ne da voie sa impuscam suverani.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Prostitutia e doar contraventie.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Asa si?

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Deci e aproape legalizata. Le mai da uneori amenzi, pe care prostituatele nu le platesc niciodata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da, nu. Pentru ca primele ar reduce traficul care oricum exista, ar reglementa consumul si ar aduce bani la buget. A treia nu. Si acum iti poti scoate permis de port-arma, dar nu chiar asa de usor.

| johnnny123 a răspuns:

Sunt și eu curios, dacă tot ești atât de suveran, ce te interesează ce este legal și ce nu? Parcă legile erau niște chestii "artificiale" pe care nu le recunoșteai și nu ți se aplicau în niciun fel.

| Bizon95 a răspuns:

Armele au o probabilitate de cam 90% sa fie legalizate
sunt doua motive GROASE:
1. suntem prea aproape de rusi
2. se vor face bani in draci de pe urma lor

prostitutia si drogurile usoare, destul de probabil, alti bani

eu personal imi doresc sa am arma, pentru protectie personala, nu am de gand sa o scot din casa (decat la poligon, totusi, trebuie sa stiu sa trag cu ea, nu sa o tin bibelou in seif), insa mi-ar place sentimentul de siguranta, ca daca vine unul peste mine, ii ard doua gloante de cauciuc in mecla si nu mai are chef sa mi-o traga!

insa in rest, NU, sunt O TONA DE NEBUNI IN TARA ASTA
iar exemplul SUA e categoric, orice nebun s-a saturat cu binele (ca daca isi permite arme, atunci ii e bine) si omoara cat mai multi pana il omoara pe el!

drogurile usoare sunt o chestie foarte legalizata in multe locuri, reduce serios crima organizata (din asta isi fac bani in principal) si unele sunt chiar bune (daca nu ai efect naspa la iarba, te calmeaza si iti face pofta de mancare)

prostitutie este, a fost si va fi... asa ca de ce nu legalizata?!? s-ar platii impozite si ar dispare pestii care fac bani in draci din "protectie" plus ca s-ar mari igiena serios!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Armele n-o sa fie legalizate niciodata. In Sua armele sunt legalizate din cauza traditiei, populatia civila din Statele Americane era nevoita sa se apere singura de hoti/infractori/indieni Pana cand Statul a crescut in putere. Traditia a ramas ulterior in practica pana in ziua de azi, insa autoritatiile incearca sa o limiteze/elimine.

Eu as legaliza primele 2, oricum Curvele is prezente peste tot. Este ceva firesc

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am exprimat corect

in state ORICINE poate sa aiba arma, oricand, iar orice incercare de a introduce o sortare care sa elimine nebunii este innabusita de la inceput cu urlete ca "vor sa ne ia armele la care avem dreptul"

in momentul asta poti sa obtii arma, in Romania, binemercic, numai ca e o procedura greoaie, lunga si complicata

proiectul de lege spune ca respectiva procedura va fi mult mai usoara, la modul ca oricine nu are cazier, si vei putea avea 100 gloante in casa (nu doar 50 cum e acum), in continuare NU va fi ca in state, restul regimului armelor si munitiilor vor fi in continuare valabil (nu ai voie sa o scoti din casa, nu ai voie sa o arati nimanui, nu ai voie sa ameninti pe cineva decat la tine in casa si doar in legitima aparare, etc... in SUA nimic din astea nu e valabil, chiar sunt state unde e obligatoriu sa iti porti arma la vedere pentru ca e ilegal sa ai o "arma ascunsa")

| Furnicuta000 a răspuns:

Olanda o duce bine deci se poate.
Cu armele nu sunt de acord. La cati nebuni sunt pe lumea asta nu ai cum sa legalizezi ceva atat de periculos

| Alexandrionelu a răspuns:

Armele din start nu, nu sunt benefice si oricum sunt imposibil de legalizat conform legislației UE. Celelalte 2, teoretic ar fi bine de scos din "subteran" și aduse într-un mediu cât de cât controlat, doar ca nu știu dacă noi suntem pregătiți ca și nație pentru asa ceva. La alții funcționează destul de bine, dar la noi s-ar putea sa fie un eșec din cauza lipsei de educație. Îmi imaginez cum ar fi atunci știrile de la ora 5 happy

| Vikaa a răspuns:

1.Da.
2.Nu.
3.Nuu

| MagicOneT a răspuns:

Armele nu sunt legale? Stiu ca e un proces mai greu de a obtine un permis de port arma, dar totusi se poate. Daca te referi la legalizarea armelor, tuturor armelor, ca la americani (de cumpara ak-47 sau m4 de la colt de strada), categoric nu.

Droguri usoare? Mai bine zici direct "legalizarea Marijuanei" si da, de ce nu, macar in scopuri medicale.

Prostitutie? Nu stiu ce sa zic, nu cred ca pare o solutie prea buna, dar probabil ar mai scadea rata traficului de persoane.