| Bodale_Ady_1997 a întrebat:

As vrea sa stiu daca sa aprobat legea in care poti sa dai de permis auto de la 16 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este aprobata de multa vreme, dar numai, pentru categoriile AM, A1 si B1.
La categoria B1 se incadreaza unele masini mici, de ex. Aixam, care au caracteristicile tehnice de la aceasta categorie (greutate si putere motor), conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca te referi la categoria B nu s-a aprobat si nici n-o sa se aprobe s-o dai de la 16 ani, numai de la 18 ani.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu a existat vreo asemenea lege ca sa fie aprobata