| MunanyoCyupapi a întrebat:

Salut TPU!
As vrea sa știu, pentru școala de șoferi, totul despre tramvaie. Adică, când și cum se depășesc, când au prioritate și când nu au și tot ce este nevoie, pentru ca in cartea mea sunt foarte amestecate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

E foarte usor.
1. Depasirea:
- se face pe partea dreapta, mai putin atunci cand nu exista spatiu suficient sau drumul este cu sens unic;
- nu se depasesc atunci cand tramvaiele sunt in statie si nu exista scuar(refugiu) pentru pietoni; in acest caz se opreste inapoia tramvaiului si se pune in miscare cand usile tramvaiului sunt inchise si nu mai sunt pietoni care traverseaza.
2. Prioritate:
- tramvaiul are prioritate in intersectiile nedirijate - fara semafoare sau semne de circulatie;
- tramvaiele au prioritate fata de autovehiculele care circula inainte - pe partea lui dreapta - atunci cand vireaza la dreapta.
- in rest se supun semnelor de circulatie sau semavoarelor.

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut.

Depasirea tramvaiului aflat in mers

Depasirea tramvaiului aflat in mers, in statiile cu refugiu se face numai pe dreapta.
Pe sens unic tramvaiele se depasesc pe ambele parti
Atunci cand intre sina si bordura din dreapta nu exista spatiu pentru a circula, depasirea se face pe stanga cu viteza redusa pana la limita oricarui pericol

Depasirea tramvaiului oprit in statii

In statiile cu refugiu tramvaiul poate fi depasit doar pe partea dreapta
In statiile fara refugiu si la mai putin de 50 de metri de aceste statii nu se depaseste nici tramvaiul si nici un alt vehicul aflat in mers. Avem obligatia sa oprim in spatele tramvaiului in ordinea sosirii.
Se pleaca din loc cu mare atentie dupa ce tramvaiul s-a pus in miscare. In caz de defectiune a tramvaiului se pleaca din loc la semnalul manipulantului cu viteza redusa si mare atentie.
Atunci cand tramvaiul este oprit in statie si intre sina din dreapta si bordura nu este loc pentru a se circula precum si pe sens unic avem doua alternative:
sa depasim pe stanga cu viteza redusa pana la limita evitarii oricarui pericol
daca nu sunt conditii pentru depasire oprim in spatele ultimului vagon
Tramvaiul aflat in mers poate fi depasit si pe partea stanga atunci cand drumul este cu sens unic sau cand intre sina din dreapta si marginea trotuarului nu exista spatiu suficient.

| Mopmop a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa vorbesti cu un vatman. Sigur gasesti unul la capat de linie dispus sa iti dea un sfat!