| Bogdy4Boss a întrebat:

Salut TPU, aseara in jurul orei 20 am baut o bere iar la ora 1:30 crezand ca s-a dus alcoolemia m-am urcat la masina si dupa 200 de metri m-a oprit politia iesindu-mi o alcolemie de 0.13, mi-a fost aplicata o amenda si permisul retinut pentru 90 de zile, domnul politist mi-a spus ca dupa 30 de zile pot da un test grila pentru revendicarea permisului, pe internet am gasit tot felul de variante ba ca dupa 20 de zile, ba dupa 30. Domnul politist mi-a spus ca daca sustin examenul dupa 30 de zile imi voi primi permisul, pe internet scrie ca doar imi reduce timpul de asteptat si daca doar imi reduce timpul dupa cat timp il voi primi? Si as dori sa primesc exact niste indicatii de la cine stie cum trebuie sa procedez cu cererea pentru redobandire dupa 30 de zile, stiu ca trebuie sa platesc amenda si dupa cum procedez, trebuie sa fac inainte de 30 de zile o cerere sau ma duc direct cu dovada ca am platit amenda, cererea si acea chitanta de am primit-o dupa 30 de zile si dau testul in aceeasi zi?

Tin sa precizez ca am permis de 5 ani jumate si in 5 ani jumate am avut doar doua amenzi de viteza si una de parcare, este prima data cand imi este retinut permisul.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu ai dreptul de a solicita reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.
Mai mul, daca nu te prezinti la test pana la expirarea perioadei de suspendare sau nu reusesti la test perioada de suspendare se va prelungi cu inca 30 de zile.
Conform Codului rutier, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  a) conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice;
  (3) Perioadele de suspendare a exercitării dreptului de a conduce prevăzute la alin. (1) şi (2) se prelungesc, de drept, fără vreo altă formalitate, cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie sau nu se prezintă pentru susţinerea acestuia până la expirarea perioadei de suspendare."

| Bogdy4Boss explică (pentru Ioandelasal):

Wow. am inteles ca se aplica doar daca este penal dar multumesc pentru mesajul dumneavoastra, am sa merg la sectie sa intreb legit pe cineva. eu am inteles ca nu ai dreptul daca este dosar penal, la mine a fost alcoolemia mica dar m-ati pus pe ganduri cu mesajul dumneavoastra. multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Nu este adevarat.
De altfel ti-am citat prevederile legale in vigoare in prezent, asa ca nu vad ce-ti poate spune cineva altceva, care sa contrazica prevederile legale.
Le poti vedea si pe site-ul drpciv.ro, actualizate la zi.

| Bogdy4Boss explică (pentru Ioandelasal):

Ok, am inteles... atunci cum ar trebui sa procedez, trebuie sa fac o cerere ceva in 30 de zile si sa sustin testul cand fac 30 de zile? Sau cum. va rog daca nu va cer prea mult sa-mi explicati cum ar trebui sa procedez de acum.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Se pare ca n-ai citit cu atentie prevederile legale pe care ti le-am citat, scrie acolo foarte clar, inca din primul alineat, ca testul se sustine pana la expirarea perioadei de suspendare.
Trebuie sa te interesezi la politia rutiera care sunt zilele cand se sustin asemenea teste si sa te programezi ca sa-l dai inainte de expirarea suspendarii.

| Bogdy4Boss explică (pentru Ioandelasal):

Si daca iau examenul, primesc permisul inapoi in cat timp, aveti idee?
Imi pare rau ca nu sunt foarte atent in detaliu si ma repet cu intrebarile dar sunt foarte agitat in legatura cu chestia asta, nu am avut niciodata permisul luat si nici nu ma asteptam sa mi se suspende vreodata pentu alcoolemie ca nu sunt un om care bea prea des si mai ales sa se urce baut la volan, aseara m-am gandit ca au fost doar 500 de ml si trecusera 4 ore si ceva, dupa ce-l recuperez, nu ma mai urc si o gura sa beau pana nu trece o zi. :'(

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

In 90 zile.
repet si eu, pentru alcool nu beneficiezi de reducerea perioadei, dar esti obligat sa dai testul ca sa nu mai primesti 30 zile in plus fata de cele 90

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Ohh. macar il iau. prostia se plateste, multumesc frumos. si mai am o ultima intrebare, acel domn politist mi-a spus ca dupa ce platesc amenda, trebuie sa ma duc inainte la ei la sectia de care apartin dansii sa fac dovada ca am platit (o comuna de pe langa orasul meu natal) apoi sa ma duc sa dau testul, eu nu cred dupa parerea mea ca are vreo logica, adica nu constata cei de unde sustin testul ca am platit amenda sa-l pot da?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Il primesti a doua zi dupa expirarea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce.

| mi25 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Referitor la amenda. Indiferent despre ce amenda este data de politie - cel putin, dar sunt si alte institutii care cer - trebuie sa trimiti (depui) dovada platii acesteia la organul de politie din care face parte agentul care te-a amendat. Poti sa trimiti si online, fax. Fa-ti o copie dupa chitanta de plata amenzii si trimite-o.
Din cate stiu - de asta intereseaza-te - nu poti sustine testul daca nu prezinti dovada platii amenzii.

| Bogdy4Boss explică (pentru mi25):

Cum am spus, am mai luat 3 amenzi mai de mult, 2 de viteza si una de parcare, acele amenzi nu le-am dus la sectie sa le duc dovada, nu mi-a spus nimeni nimic. dar la asta cu alcool-ul mi-a spus domnul politist ca trebuie dupa plata amenzii sa ma duc la postul de care apartin ei sa fac dovada ca altfel nu ma lasa sa dau testul la drpciv. ma voi duce luni sa platesc amenda si la sectie sa intreb.

34 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia in serios ce spune Ioandelasal! Stie ce scrie. E in domeniu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit.
Suspendare permisului pe motive de alcool nu iti permite sa scazi perioada de suspendare, dar esti obligat sa dai testul ca sa nu se plungeasca cu 30 zile. Testul trebuie dat in primele 30 zile ale suspendarii.

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Domnul politist asa mi-a spus ca trebuie sa-mi aprobe nu stiu cine cererea dar avand in vedere ca este alcoolemia mica si sunt la prima abatere sa fie mai indulgent, pe net si alcoolemia daca nu este dosar penal se poate reduce. pana la 0.8 mai aveam

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Legea e lege, nu exista indulgenta la reducerea pedepsei. Eu ti am facut un rezumat, Ionel ti a dat fix articolele de lege.

Si zii tu lui turbina din partea mea sa invete putina legislatie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine te a pus sa te urci baut la volan, dracu, acum asta e stai fara permis daca te a mincat in pă. Trebuia sa astepti 24 de ore pana sa te urci la volan, bei azi o bere si abia mîine poti conduce.

| Bogdy4Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiti vorba aia... da-mi mintea de acum ieri, m-am gandit ca sunt doar 500 de ml si ca dupa 4 ore si ce s-a dus...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Informeaza-te de la Tavi Pertea, le explica la mintea cocosului.
https://www.facebook.com/watch/?v=415618447230452
Are si aplicatia "redobandire permis", in Google Play.
Ignora seriosii de pe aici, au facut scoala de soferi la seral.

| Bogdy4Boss explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc de raspuns, voi incerca aplicatia.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Faptul că te-a oprit fără un motiv clar de incalcare a regulilor de circulație. apoi ți-a cerut să sufli fără să aiba nici cel mai mic motiv că ești băut. Este HĂRȚUIRE.
In majoritatea țărilor civilizate și democrate. alcolemie este de 0.08. Tu trăiești intr-o țară cu toleranță 0. Eu o numesc asta o țară cu lideri incuiați și cu o minte comunistă.
ps. Eu de cate ori sunt oprit și obligat să suflu. Suflu după doar după ce il fac și pe polițist să sufle inaintea mea. N-am de unde ști dacă e beat., așa cum nici el stie.

| Bogdy4Boss explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Sunt de acord cu ce zici... unele legi mi se par facute sa aduca bani la buget, de exemplu asta cu alcoolemia. eu la 0.13 ma simteam perfect capabil, nu ma simteam ca am baut d-aia am si plecat la ora aia tarzie, m-am gandit ca s-a dus alcool-ul. daca ma prindea beat sau cel putin ciupit mi se parea normal sa-mi faca si dosar dar asa... asta este, suntem o tara care mai are mult pana a ajunge restul europei din urma.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Cred că în realitate te ca.ci pe tine când te oprește poliția și ești zmeu doar pe net. Auzi la tine hartuire că te prinde beat la volan. Hahaha

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Dacă vrei. Îți trimit un video pe care l-am făcut cutelefonul ultima oară când m au oprit să suflu. Țin să-ți spun că eu nu beau când conduc. Dar faptul că am un X6 nou. Sunt oprit foarte des să suflu.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Ori ești drăgălaș cu poveștile tale ori ești ultimul bombardier needucat. Probabil prima varianta

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Poate că iți place să fi hărțuit. Mie nu.
Needucat? Da.
Sunt nespălat pe creieri de o societate care n-a dat doi banii pe mine, pe tine și restul plătitorilor de impozite

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Pai cum. Eu vreau că poliția plătită din impozitele mele să facă mii de filtre in trafic să prindă pe toți băuți. Asta nu e hartuire. Eu aplicarea legii, ceva ce poliția rutieră română nu face deloc.
Și aș vrea, daca ar fi real, sa te verifice și pe tine zilnic până nu mai ai figuri in cap. Și să te verifice și anaful de X6 ăla daca ar fi reală povestea de ne o zici aici. In rest așa cum credeam zmeu pe net și atât. Punct.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Data viitoare cand vezi că s-a scumpit curentul, benzina, mancare și apa. Amintește-ți ce-ți spun. Noi suntem cauza. Tu, Eu și restul Romanilor care nu gandesc cu creierul, ci frica sau traumele naționale. Dezbinați și fără viitor.
Răspunsul tău de mai sus, demonstrează gandirea unui comunist incapabil de succes și lipsit de creativitate. care n-ar ezita să jefuiască muncitorul de rand și s-o numescă PRELUAREA BUNURILOR.
Ps. Pentru tine un X6 poate e poveste de vis. pentru mine-i o pereche de ciorapi mai frumoși decat ai tăi. Vrei să-mi iei,, preiei ciorapi?

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Da, daca toate se scumpeau doar in tara la noi, dădeam vina pe poporul romana. Până una alta nu o fi poporul român cauza crizei energetice mondiale.

Atunci cuvinte care nu înțelegi ce înseamnă gen comunist unui om care dorește că instituțiile statului să își facă treabă.

Cât de BMW rău discutam povesti sa fin serioși

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Uite-te in oglindă, Ești Comunismul intruchipat. lipsit de putere, invidios, complexat și fără perspectivă.
Menirea instituților de stat nu constă în a avea Dulăi la o turmă de oi. Ci în a proteja și servii populația și cetățenii ei, din a căror bani oricum li se plătesc salarile.
Sunt zeci de anii de cand se stie că o alcolemie mai mică de 0.08 imbunătățește reacțile șoferului. Spunand asta iți fac un calcul matematic de om needucat.
Intr-o singură zi in care Polițiștii Romanii au efectuat 10 mii de opriri lipsite de motiv. A tras in spate economia țări cu 150 de mii de ore.
30 de minute oprirea x 10 mii de ore.
Intr-un singur an de zile Romania a înaintat cu minus 54, 750, 000 de ore.
Timp care poate fi folosit eficient in construcția imfrastucturi sau altor nevoi primare.
Data viitoare cand te plangi că n-ai autostrazi sau că te urcii peste căruțele anilor 1899. Amintește-ți de ce.

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Poliția rutieră trebuie sa vegheze la respectarea legii. A conduce cu alcoolemie este interzis în Ro. Punct. Restul poveștilor tale irelevante.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Știu că este interzis, Pană nu de mult și vorbitul a fost interzis.
Mai rămane să restricționăm ganditul.
Poliția rutieră nu este acolo să vecheze buna desfașurare a traficului, Iți spun și de ce!
1- Apar la locul accidentelor abia după accident și de fiecare dată constată c-a fost vina unuia dintre soferi. Cand de fapt șoselele sunt concepute pentru căruțe c-o viteză maximă de 30km pe oră.
Soselele Romaniei sunt mai proaste decat alea din Bolivia,
sunt o capcană de care nimeni nu scapă.
Dar nu-i o problemă așa de mare. Mulți dintre noi o știm și ne ferim să fim victime... Problema sunteți voi, aștia care nu vedeți și da-ți din clanță. Aștia care va supuneți ca niște sclavi lași și fără să vă pese de tară

| suntserios a răspuns (pentru DeMicUnC?l?tor):

Hai că ești amuzant. Acu 3 răspunsuri tu erai ăla care dădea din clanța că poliția își face treabă, acum ești supărat că nu își face treaba. Hai că e pierdere de timp cu tine.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns (pentru suntserios):

Iți lipsește abilitatea necesară de a ințelege diferența dintre sistemul național de conducere și acea ramură mică pe care o numim poliție. Eu o judec doar pe prima.
Iți doresc poftă bună. Presupun că ești la cină. La McDonalds

| Bogdy4Boss explică (pentru suntserios):

Scuze ca ma bag in polemica voastra, nu va mai contraziceti ca fiecare are adevarul lui. in unele privinte sunt de acord cu DeMicUnCalator, acum multi ani era interzis si vorbitul mai avem pana sa evoluam cu totul, romanul mai bine se complace decat sa faca ceva, nu mai sunt romanii cu mandrie care au fost la revolutie sa puna piciorul in prag. ganditi-va ca faceau temnita infometati si schinjuiti pana la moarte si tot nu renuntau la mandria lor si la principiile lor, in ziua de astazi cand nu mai esti supus la astfel de pedepse barbare toti se complac si se supun chiar daca sunt sau nu de acord. Da, sunt de acord cu tine ca politia trebuie sa-si faca treaba, sa faca cat de mult filtre, sa prinda toti alcoolicii si soferii fara permis dar problema nu este la ei ca ei sunt doar niste oi care fac dupa cum fluiera ciobanu, problema este la parlamentarii care au o gandire invechita si modifica doar legile de care pot ei profita sa-si unfle buzunarele, nu legile care sunt invechite si le aplica europa de multi ani. spre exemplu, pe cei ce fac prejudiciu la stat, de ce nu le confisca averea? Ca ar risca ei cand ar fura? Ii baga 3 ani la puscarie si cand ies, ies cu milioane de euro, pai si eu as face puscarie 3 ani pe milioane de euro plus ca ei in puscarie au tratament special. deci parerea mea este ca DeMicUnCalator are in mare parte dreptate, suntem o tara cu legi foarte invechite si romanul se complace ca este mai simplu decat sa faci ceva.

| suntserios a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Legile sunt bune. Sunt prost aplicate și nu verifică nimeni că se aplica. Și el nu milita decât pentru nerespectarea unei legi. Atât tot.