| Stancu_Cristian_1998 a întrebat:

astazi am parcat la un supermarket(lidl) si din cauza lipsei locului de parcare am parcat la parcarea pentru persoanele cu handicap. Un domn oarecare iese din supermarket imi face poze la masina si imi spune ca o sa iau o amenda de 1400 lei si ca suna la politie deoarece am parcat acolo. Nu i-am zis nimic, m-am urcat in masina si am plecat. Intrebarea mea este daca chiar o sa primesc amenda(sa imi vina la primarie).

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil poza va ajunge pe vreun grup de Facebook numit "A parcat ca un bou" sau derivatii de genul. Amenda nu iti va da politia doar printr o poza si nu pe domeniu privat cum e parcarea de la Lidl. Amenzile se dau dupa constatarea unui agent sau a unor mijloace omologate de inregistrare.

Cat despre isprava ta, aparent te intereseaza mai mult de amenda decat de faptul ca poate un om care avea un handicap s ar fi chinuit sa parcheze in alta parte doar pentru ca vrea si el o paine. Sa stii ca nu e un privilegiu sa fii handicapat si sa beneficiezi de un loc special de parcare care sa iti usureze viata

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu siguranta gaseai un loc de parcare la maxim 2-300 de metri distanta. Sint idioti astia de la Lidl ca nu blocheaza rotile imbecililor ca tine. Nu, nu ai scuza ca nu aveai loc de parcare. Taie-ti o mina sau un picior si dupa aia parcheaza pe ala cu handicap.
@Sergiu: Iti doresc sa ajungi tu handicapat si sa astepti sa isi mute masina dobitocii care au parcat acolo.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Se poate ca amenda sa ti vina acasa prin posta deoarece prin pozele respective se dovedeste ca ai savarsit o ilegaliatate. Nu stiu cat este exact-cred ca gasesti pe internet aceste conrraventii. Daca mai era absolut niciun loc liber de parcare cred ca poti dovedi prin video de pe camerele de supraveghere ale supermarketului, asta daca se ajunge in instanta(sa te scoti nevinovat)-fii mai atent. Sper ca te am ajutat. Funda?happy

| suntserios a răspuns (pentru Ursulet2019):

Fii serios, amenzile nu se dau de diferiti indivizi care fac poze, se dau de politie si nu pe proprietati private precum parcarea de la lidl.

Daca ar fi sa conteste ceva, lipsa locului de parcare nu il indreptateste sa parcheze pe respectivul loc rezervat celor cu handicap.

| Kidfromjail a răspuns (pentru Ursulet2019):

Ilegalitate? Sa se ajungă in instanță?
Nu se ia in considerare la tribunal filmarea auto, dapai pozele, despre ce vorbim aici.
Suntem in secolul 21, tu ești cu noi?

| Ursulet2019 a răspuns (pentru suntserios):

Nu da cetateanul respectiv amenda (cum ai tras tu concluzia asta?)-el merge cu pozele la o sectie de politie, sau le posteaza online si astfel ajung in mass media, iar autoritatile se vor autosesiza.
Si daca nu exista un loc de parcare liber, in instanta este posibil sa aiba dreptate.

| suntserios a răspuns (pentru Ursulet2019):

Autoritatile nu vor da amenzi pe poze facute cu aparatura neomologata facuta de oricine prin trafic. Ar fi o treaba interesanta daca s ar intampla, dar nu se intampla pentru ca legea zice ca trebuie ca un organ al legii sa constate contraventia.

De ce ar putea castiga in instanta cand exista legi clare.

Legea nr. 448/2006 republicata 2008, legea privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

Art. 100
(1) Urmatoarele fapte constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) parcarea altor mijloace de transport pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semn international pentru persoane cu handicap, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei si ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv;

Crezi ca in instanta i se face cuiva mila ca nu a gasit el loc de parcare desi are doua picioare sanatoase cu care se poate deplasa?

| Ursulet2019 a răspuns (pentru Kidfromjail):

Off, daca exista niste poze care nu aufost falsificate ori trucate, sau o filmare(nu conteaza cine a facut o sau cu ce, sau cum)-care prin intermediul unor specialisti se demonstreaza ca nu este fasificata ori trucata, crezi ca nu se ia in considerare drept dovezi?
Uite un exemplu: sau doi oameni se bat si altul filmeaza, crezi ca filmarea nu este acceptata in instanta daca aceasta poate duce la vinovat(la cel care a inceput conflictul)?

| Kidfromjail a răspuns (pentru Ursulet2019):

Prietene, dacă toți ar face poze și filmulețe cu toate infracțiunile săvârșite de x, u, z, u, etc, ar fi pline Secțiile de poliție și instanțele.
Ex off-topic: eu filmez și pozez cum cineva a parcat mașina pe 2 locuri de parcare de-a latu. Asta ar înseamna după tine, ca eu trebuie sa anunț autoritățile, apoi sa-l acționeze in judecată in caz ca nu recunoaște fapta și apoi sa facă și pârnaie de acum ca na.
Deja topicul asta deviază in niște discuții inutile, exact ca protestele.
E clar ca noi avem niște legi adoptate și/sau implementate din sau de UE doar de dragul "prieteniei" sau "alianței". Avem 10024738289273 de legi in care nici una nu este respectata la sânge de om și nici de cei care le aplica.
Am zis in topic, ca ține de cei 7 ani de acasă dacă parchezi sau nu pe spațiul persoanelor cu dezabilități. Voi veniți cu niște legi(care sunt scrise și nimic mai mult) și le susțineți cu tărie in stanga și in dreapta ca se poate da amenda daca nu sunt trucate sau Photoshop-ate, iar pe milițian îl v-a durea la păpădie. Mie mi-a lovit cineva mașina in parcare și aveam camera auto on când s-a întâmplat, iar cei de la poliție mi-au zis ca nu se poate ca nu e omologata, ca nu se vede persoana din automobil ca nu știu ce, am vorbit și cu avocata și nu am putut face nimic.
Tu îmi spui acum de 2 care se bat? Pai ai pe YouTube N filmulețe cu batai in România de toate felurile, de ce nu te apuci sa le raportezi la poliție? Ai sa vezi ca nu o sa se întâmple nimic. Ba mai mult, ai tineretul care merg cu peste 200 km/h pe autostrada și se filmează sau fac cascadorii de întreceri, de ce nu ii raportezi la poliție dacă ești atât de convins ca se pot lua măsuri?
Ba "foarte" mai mult, ai exemplu București unde legile nu se respectă și dacă ai sta cu camera in mână, cred ca ai acționa la poliție->judecată->pârnaie cam 15% din șoferi, pietoni, bicicliști, motocicliști cum încalcă câte o lege.
Eu sunt satul sa tot aud pe alții cum vorbesc la tv, pe strada, la munca, forumuri despre legi și vezi doamne ca nu se aplica când cineva săvârșește o infracțiune.
Dacă noi suntem conduși de niște delincvenți, ce vrei mai mult?
Dar dacă tot crezi cu tărie și ai așa mare incredere in aceste legi, te Invit când observi o infracțiune, sa o filmezi sau pozezi și apoi sa te duci la poliție ca sa te convingi singur. Cand te vei convinge cu ochii și urechile tale, ai sa vezi ca aceste legi de care îmi spui și crezi in ele cu tărie, o sa-mi spui ca nu mai sunt nebun cum mă crezi, momentan happy.
Seara frumoasa și drumuri bune sa aveți.

| Ursulet2019 a răspuns (pentru Kidfromjail):

Eu nu am nimic cu tine personal(sub nicio forma), eu doar spuneam ceea ce ar trebui sa se intample normal si de drept conform unor,, reguli". E absolut normal ca parerile si experientele sa fie impartite, atata tot. O seara buna!happy

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

Probabil nu primesti nicio amenda, nu cred ca va suna la poliție. Oricum, si daca e ceva, probabil un avertisment, nicidecum 1400 de lei pentru o amenda. Data viitoare fii mai atent, is tot felul de frustrați care n-au de lucru; n-are rost sa plătești amenzi.
PS: daca primesti amenda, te sfătuiesc prietenește sa il bati pe ala de toti baniiwinking

| suntserios a răspuns (pentru Vertic_Sergiu_1996):

Respect pentru spiritul tau civic. Daca cineva vede un meltean care parcheaza pe locuri rezervate persoanelor cu handicap si incearca sa ia atitudine inseamna ca e un frustrat si trebuie batut?

Sau tu esti genu ala care probabil arunca gunoiul langa cosul de gunoi, sa stragna fraierii nu?

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar ce a facut individul respectiv se numeste amenințare. Putea linistit sa ii atragă atenția, nu trebuia sa meargă atat de departe. Plus ca nu avea el de unde sa stie daca are handicap sau nu. Eu asta as face, daca as primi amenda l-as bate pe ăla. N-am eu de plătit amenzi că un fraier imi face mie poze ca parchez pe un loc rezervat persoanelor cu dizabilități. Plus ca, si daca esti prins in fapt de un organ, mai mult ca sigur ca iti va spune sa muți masina

| suntserios a răspuns (pentru Vertic_Sergiu_1996):

O masina care parcheaza acolo are de obicei o legitimatie. Si vezi omul cand coboara din masina daca e capabil sa se deplaseze sau are dificultati.

"N-am eu de plătit amenzi că un fraier imi face mie poze ca parchez pe un loc rezervat persoanelor cu dizabilități."

Poate nu te prinzi, dar amenda o platesti pentru unde ai parcat tu, nu pentru ca ti a facut cineva poza. Deci practic ai vrea sa bati pe cineva pentru ca tu ai incalcat legea.

Si nu se numeste nicio amenintare. Daca tu vezi pe unul ca incalca legea nu anunti organele abilitate ca nu cumva sa il superi pe contravenient / infractor?

Si ne mai intrebat de ce fac ce fac cei de la conducere legile in halul asta. Pentru ca sunt votati de persoane cu mentalitate ta, carora nu le pasa.

| Kidfromjail a răspuns (pentru suntserios):

Nimeni nu are ce sa-ti facă dacă parchezi pe acele spații destinate persoanelor cu handicap. La noi nu sunt legi ca in alte țări sa te pedepsească. Cred ca vezi zilnic, cum mulți indivizi parchează pe acele spații și stii foarte bine ca nu au nici o problema, doar din simplu fapt COMODITATE.
Ține mult de cei 7 ani de acasă sa nu parchezi pe acele spații, lăsându-le goale pentru persoanele care au dizabilități.
Noi vorbim despre parcare, dar ce zicem de mașini parcate pe trotuar lipite de gard/zid, pe treceri, pe căile de tramvai sau pe banda 2 și tot așa.
Degeaba sunt oameni ca tine care Votează dreptatea, jocurile de culese sunt făcute de dinainte, deci #MUI3DRAGNEA!

| suntserios a răspuns (pentru Kidfromjail):

Cum sa nu existe legi

Legea nr. 448/2006 republicata 2008, legea privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

Art. 100
(1) Urmatoarele fapte constituie contraventii si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:

b) parcarea altor mijloace de transport pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semn international pentru persoane cu handicap, cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei si ridicarea mijlocului de transport de pe locul de parcare respectiv;

Exista legi, doar ca nu se pun in aplicare.

| Kidfromjail a răspuns:

Răspunsul este NU. Stai fără griji, nu o să pățești nimic.
Poliția locală te poate amenda dacă ai parcat pe parcări private unde acei oameni plătesc o taxa la primărie. In rest, nu are ce să-ti facă.
Așa zisul cetățean putea sa-ti țină doar o teorie(in loc de Amenințari si bazaconii), ca nu e bine etic și moral sa parchezi pe acele spații destinate persoanelor cu handicap.