| Vali215 a întrebat:

Astăzi mi-am depus demisia la muncă. Dacă nu-mi găsesc prea curând un job, aș dori să intru în șomaj. Ce ar trebui să fac pentru asta? Nu am mai fost niciodată în șomaj și nu am idee cum trebuie să procedez.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-ai depus demisia nu ai dreptul la indemnizatie de somaj.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-ai depus demisia, atunci nu mai poti beneficia de ajutor de somaj.
Ajutor de somaj poti primi DOAR daca angajatorul iti desface contractul de munca si NU din cauza disciplinara (de exemplu: in caz de reducere de personal).

| Vali215 explică (pentru Bula):

Mulțumesc, Bula!

| Digikey a răspuns:

Daca iti dai demisia nu poti sa beneficiezi de ajutorul de somaj, dar te poti inscrie pe liste.

| antimulte a răspuns:

Daca e demisie, nu stiu daca mai drept de somaj. Puteai cere somaj daca nu iti gaseai de munca dupa studii sau erai concediat, dar cu demisia practic ceri desfacerea contractului de munca pentru un loc de munca deja gasit. Indicat era sa astepti daca se putea pana aparea alt job. Prin demisie nu stiu daca se poate primi somaj, de fapt nu cred asta.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Cu o adeverinta de somaj, cred ca rezolvi de la tine de la liceu, te ajuta sa completezi si semneaza.

| DespinaPopescu a răspuns:

Hello! Daca ti-ai depus cererea de demisie, atunci nu poti intra in somaj. Uite aici cazuri in care nu poti sa obtii indemnizatie de somaj: https://cariera.ejobs.ro/somaj/! Sper sa te ajute.